Prejsť na obsah

Celosvetový deň diabetu – cukrovka a oko

Svetový deň diabetu sa pripomína 14.novembra, na výročie narodenia Kanaďana F.G. Bantinga, ktorý spolu s Ch.H. Bestom v roku 1921 z pankreasu izoloval klinicky použiteľný inzulín. V roku 1991 Medzinárodná federácia diabetu vyhlásila tento deň s cieľom reagovať na narastajúci výskyt ochorenia vo svete. Zámerom je umožniť lepšie poznanie tejto choroby, zlepšovanie starostlivosti o postihnutých…

26.11.2018

Svetový deň diabetu sa pripomína 14.novembra, na výročie narodenia Kanaďana F.G. Bantinga, ktorý spolu s Ch.H. Bestom v roku 1921 z pankreasu izoloval klinicky použiteľný inzulín. V roku 1991 Medzinárodná federácia diabetu vyhlásila tento deň s cieľom reagovať na narastajúci výskyt ochorenia vo svete. Zámerom je umožniť lepšie poznanie tejto choroby, zlepšovanie starostlivosti o postihnutých a najmä presadzovanie lepšej prevencie.

 

Diabetes mellitus (cukrovka)  je chronické metabolické ochorenie spôsobené úplným nedostatkom, alebo malou účinnosťou inzulínu v organizme. Ochorenie postihuje viaceré orgány tela nevynímajúc oči.

Diabetická retinopatia je chronickou komplikáciiou cukrovky postihujúca cievy sietnice oka. Pod vplyvom  vysokej hladiny cukru v krvi, a často i hyperlipidémie, dochádza k mikrouzáverom ciev, následne k oxidačnému stresu a nedokrveniu sietnice. Výsledkom je vznik nových, menejcenných ciev so slabými stenami, cez ktoré dochádza k presakovaniu tekutiny, čím vzniká krvácanie, opuch sietnice, a to najčastejšie v jej centrálnej časti, v mieste nejostrejšieho videnia.

Hoci diabetická retinopatia nebolí, patrí k najčastejším príčinám slepoty. Riziko oslepnutia u pacienta s cukrovkou je 10 až 20-krát vyššie než u zdravého jedinca. V  pokročilých štádiách následkom ochorenia dochádza k postupnému zhoršovaniu videnia, k zníženiu farebnej citlivosti, objavujú sa  plávajúce drobné čierne bodky pred očami, vzniká dojem pokriveného obrazu až vypadávanie jeho časti.

Riziko postihnutia oka narastá s dĺžkou trvania cukrovky, kým po 15-20 rokov postihuje 80-100% pacientov. Pri diagnostike a liečbe diabetickej retinopatie je nutná úzka spolupráca diabetológa s očným lekárom. Základné oftalmologické vyšetrenie pozostáva z vyšetrenia zrakovej ostrosti, posúdenia predného a zadného segmentu oka. Na špecializovaných očných pracoviskách, medzi ktoré patrí i JZS-očná v Trebišove, je očné pozadie vyšetrované pomocou najmodernejších zobrazovacích vyšetrovacích metód- optickou koherentnou tomografiou (OCT).

Od októbra tohto roku disponuje JZS-očná Trebišov novým AngioOCT prístrojom. Ide o neinvazívne, nebolestivé, bezkontaktné vyšetrenie určené na diagnostiku a monitoring cievnych a metabolických ochorení sietnice. Prístroj umožňuje zobrazenie sietnicového i choroidálneho cievneho riečišťa s veľmi vysokým rozlíšením bez použitia kontrastnej látky. Využitím pohybu krvných elementov v rámci ciev vzniká 3D zobrazenie krvného prietoku na úrovni jednotlivých vrstiev sietnice. Prístojom je zároveň možné vyšetriť i zrakový nerv, vrstvu nervových vlákien sietnice.

Jedine včasná a správna diagnostika s následnou adekvátnou liečbou (laserová, medikamentózna, chirurgická) sú zárukou zachovania dobrého zraku a tým vysokej kvality života u pacientov s ochorením diabetes mellitus.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

  • 11.02.2015 | Aktuality

    V Trebišove bol operovaný 15000. pacient so sivým zákalom

    Minulý týždeň na jednodňovej očnej chirurgii v nemocnici Svet zdravia Trebišov operovali už 15000. pacienta so sivým zákalom. Šesťdesiatdvaročný Ján Petruška sa podrobil operačnému zákroku na ľavom oku v stredu 4. februára 2015 a dnešné zdravotné vyšetrenie potvrdilo úspešný výsledok. Ostrejší zrak mu tak pomôže lepšie vykonávať prácu v bezpečnostnej službe a vo voľnom čase…
  • 05.05.2022 | Aktuality

    Svetový deň hygieny rúk v Nemocnici A. Leňa v Humennom

    Hygiena rúk je neodmysliteľnou súčasťou každého človeka. Dôkladná hygiena rúk je účinný preventívny prostriedok, ako predchádzať mnohým ochoreniam. Pri tejto príležitosti sme v Nemocnici A. Leňa v Humennom pripravili v spolupráci s nemocničnou epidemiologičkou edukáciu pre personál a  pacientov nemocnice. Prostredníctvom edukačných materiálov a UV lampy tak bolo možné overiť si správnosť techniky umývania / dezinfekcie rúk.
  • 28.02.2018 | Krása, šport a relax

    Regenerácia je nevyhnutná súčasť športu

      Trénovanie cez bolesť alebo chorobu nie je hrdinstvo, ale veľká hlúposť Schopnosť regenerácie závisí od individuálnej úrovne výkonnosti, pohlavia, veku, zdravotného stavu, klimatických podmienok, výživy a mnohých ďalších faktorov. Niekto regeneruje rýchlejšie, iný pomalšie. Biologické regeneračné procesy v tele sú veľmi komplikované. Každý postupne zistí, aká forma regenerácie mu najviac vyhovuje. Vplyvom tréningového zaťaženia…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)