Blog, Procare, Rady lekárov, Central    25.04.2017

Častý opar na perách – zlyháva imunita? Príčinou môže byť aj nadmerné slnenie

Prekvapil vás ráno pohľad v zrkadle s herpesom na perách? Čo je jeho príčinou, a ako s ním bojovať, radí imunoalergologička z polikliniky ProCare Central, MUDr. Dária Buchvaldová.

Bežné herpesy, ktoré sa vyhodia počas chladnejšieho obdobia si nevyžadujú návštevu odborníka. Ak sa vám však objavia dvakrát do mesiaca, znamená to oslabenie vašej imunity.

Kedy najčastejšie opar vzniká a čo je príčinou?

Primárnu infekciu vírusom herpes simplex 1 typu prekonávajú zvyčajne deti v predškolskom veku vo forme herpetického zápalu ďasien. Po primoinfekcii sa vírus usídľuje v nervových bunkách, kde zostáva v pokojovom stave počas celého života infikovaného jedinca. Kontroluje ho imunitný systém, ktorý bráni jeho rozmnožovaniu, nedokáže ho však z organizmu úplne odstrániť.

Jeho výskyt je nezávislý na ročnom období, súvisí s oslabením imunity pacienta

Ak máme oslabenú imunitu, dochádza k aktivácii vírusu, ktorý sa dostáva z nervových ganglií do kože, kde opäť vyvoláva prejavy ochorenia. Najčastejšími spúšťačmi oparu sú rôzne záťažové vplyvy, ako napr. nadmerné slnenie, infekčné ochorenia s horúčkami, stres, psychická alebo fyzická záťaž, menštruácia, oslabenie imunity u chronicky chorých pacientov.

Ako môžeme oparu predchádzať a ako ho správne ošetrovať?

Ak sa chceme vyhnúť častejšej aktivácii ochorenia, mali by sme vyhýbať dlhodobému pobytu na slnku a v soláriách, obmedziť vplyv stresu na náš organizmus, dostatočne oddychovať, nepreháňať to s fyzickou námahou a psychickou záťažou. Dôležitý je zdravý životný štýl – racionálna strava s dostatočným obsahom čerstvého ovocia a zeleniny, primeraná fyzická aktivita a dostatok spánku. Tým vlastne podporujeme imunitný systém a bránime jeho oslabeniu.

Neliečená infekcie prebieha 1-2 týždne a hojí sa bez jazvy.

Zvoľte si správne prostriedky na jej liečbu

Ošetrenie spočíva vo vysušovaní oparu liehovými roztokmi s následným potieraním virostatickým krémom. Pri ťažšom priebehu ochorenia je vhodná virostatická liečba vo forme tabletiek alebo injekcií.

Liečba opakovaných a častých herpetických infekcií patrí do rúk dermatológa a imunológa, ktorí podľa priebehu ochorenia a stavu imunity navrhujú ďalšiu virostatickú a imunomodulačnú liečbu.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.05.2022

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Už ste počuli o novej Klientskej zóne, ktorú sme spustili pre vás, našich klientov ProCare? Klientska zóna ProCare umožňuje online rezervácie termínov u lekára, registráciu do čakárne, kontroly úhrad za zdravotné úkony a mnoho ďalšieho. Poďme si ju spoločne predstaviť.

Blog 16.05.2022

Ako prebieha dietologické poradenstvo?

Prečítajte si rozhovor o dietologickom poradenstve s MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa 20 rokov venuje preventívnej aj liečebnej dietológii. Vo svojej praxi sa sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení.

Zena trpiaca mentalnou axorexiou

Blog 29.04.2022

Mentálna anorexia začína nenápadne

Denne počúvame, aká nezdravá je nadváha a aký dôležitý je zdravý životný štýl. No prehnaný záujem o štíhlu líniu, stravu a pohyb môže signalizovať veľmi vážny problém - mentálnu anorexiu.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO