Aktuality, Michalovce    25.07.2022

Bonding otca a dieťaťa

Novorodenec má tesne po pôrode neobyčajný behaviorálny potenciál, ktorý mu umožňuje vidieť, počuť a dokonca sa pohybovať do rytmu slov vyslovených matkou, takže je biologicky pripravené nadviazať vzťah s matkou. Matky, ktorým bol dopriaty okamžitý kontakt s dieťaťom po pôrode majú tendenciu dlhšie sa starať o svoje dieťa, sú tolerantnejšie, dokážu zvládať stres spojený s materstvom lepšie ako tie, ktorým prvotný kontakt nebol umožnený. Prvé minúty a hodiny rodičov s dieťaťom budujú silné citové väzby, sú najintímnejším zážitkom a nikto by nemal matku, otca a ich deti pripraviť o možnosť väzby po pôrode inými slovami nalepenie sa.

Bonding novorodenca s matkou a otcom

Bonding novorodenca s matkou

Bonding je pokračovaním a posilnením vzťahu matky s dieťaťom z prenatálneho obdobia. Je to posilnenie vzájomného emočného naladenia, biologicky prirodzeného a intuitívneho správania novorodenca, matky a otca nevynímajúc. Z času na čas sa pôrod nevyvíja tak, ako človek očakáva a je potrebné pristúpiť k cisárskemu rezu. Aj keď si možno žena svoj pôrod predstavovala ináč, tento spôsob pôrodu nemusí byť pre ňu nočnou morou a nemusí dôjsť k  separácií dieťatka od svojich rodičov. Náruč matky môže nahradiť náruč otca. Rozhodnutie otca podstúpiť s dieťatkom bonding namiesto matky, nie je vo vypätej situácii vždy ľahké. Môže sa zdať jednoduchšie a bezpečnejšie dieťatko zveriť personálu. Ak sa však odhodlá, prináša to uspokojenie dieťatku, čerstvej mamičke a nakoniec aj jemu samému. Dieťa sa nezabalené priloží na otcovu nahú hruď a následne sa zvrchu prikryje.

Bonding novorodenca s otcom

Láska otca k dieťaťu je veľmi zložitá, no tak isto dôležitá ako láska matky. Otec dieťa ochraňuje, je láskavý, štedrý, môže poskytnúť rôzne podnety dieťaťu, vníma aj potreby dieťaťa a stará sa oň.  Zdroj väzby medzi otcom a dieťaťom je veľkou záhadou, no vo svojej podstate je to láska. Zo začiatku v ich vzťahu chýbajú spojivá, ktoré sú medzi dieťaťom a matku, prameniace z toho, že dieťa nemusia nosiť deväť mesiacov, nedojčia a netrávia s nimi toľko času. No puto, ktoré sa cez to všetko vytvorí medzi nimi vytvorí, môže byť také silné ako puto matky a dieťaťa. Puto so svojím otcom môže byť veľmi upokojujúce pre dieťa a aj zo strany otca dochádza k citovému uspokojeniu. Otec sa v dnešnej modernej dobe často zapája do starostlivosti a tá môže byť v skutočnosti rovnako dobrá ako starostlivosť matky.

Na gynekologicko pôrodnickom oddelení michalovskej nemocnice sa bonding realizuje podľa priania rodičov. Často sú novorodenci bondovaní aj na hrudi otca a podľa vyjadrení samotných otcov, je to neoceniteľná vec, čo robí takéto priloženie dieťaťa s ich citmi.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 10.08.2022

Sieť polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia sa rozširuje o špecializované pracovisko Sportclinic

V sieti polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia pribudlo nové pracovisko. Najnovším členom sa stala bratislavská športová klinika Sportclinic, ktorá sa venuje nielen vrcholovým, ale už aj rekreačným športovcom. V rámci polikliník ProCare ide o 14. pracovisko siete.

Aktuality 10.08.2022

Vo svidníckej a stropkovskej nemocnici vyrobili dobrovoľníci pre pacientov vejáre

Pacienti vo svidníckej a stropkovskej nemocnici dostali vlastnoručne vyrobené vejáre. Vytvorili ich pre nich dobrovoľníci nemocničného projektu Krajší deň, aby najmä starším pacientom spríjemnili horúce letné dni. Dobrovoľníci pre pacientov vyrobili až päť desiatok vejárov.

Aktuality 08.08.2022

Piknik v tráve s laktačnou poradkyňou v galantskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, sa galantská nemocnica rozhodla uskutočniť 1. 8. piknik mamičiek a budúcich mamičiek s laktačnými poradkyňami, ktoré pracujú v nemocnici.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO