Aktuality, Michalovce    25.07.2022

Bonding otca a dieťaťa

Novorodenec má tesne po pôrode neobyčajný behaviorálny potenciál, ktorý mu umožňuje vidieť, počuť a dokonca sa pohybovať do rytmu slov vyslovených matkou, takže je biologicky pripravené nadviazať vzťah s matkou. Matky, ktorým bol dopriaty okamžitý kontakt s dieťaťom po pôrode majú tendenciu dlhšie sa starať o svoje dieťa, sú tolerantnejšie, dokážu zvládať stres spojený s materstvom lepšie ako tie, ktorým prvotný kontakt nebol umožnený. Prvé minúty a hodiny rodičov s dieťaťom budujú silné citové väzby, sú najintímnejším zážitkom a nikto by nemal matku, otca a ich deti pripraviť o možnosť väzby po pôrode inými slovami nalepenie sa.

Bonding novorodenca s matkou a otcom

Bonding novorodenca s matkou

Bonding je pokračovaním a posilnením vzťahu matky s dieťaťom z prenatálneho obdobia. Je to posilnenie vzájomného emočného naladenia, biologicky prirodzeného a intuitívneho správania novorodenca, matky a otca nevynímajúc. Z času na čas sa pôrod nevyvíja tak, ako človek očakáva a je potrebné pristúpiť k cisárskemu rezu. Aj keď si možno žena svoj pôrod predstavovala ináč, tento spôsob pôrodu nemusí byť pre ňu nočnou morou a nemusí dôjsť k  separácií dieťatka od svojich rodičov. Náruč matky môže nahradiť náruč otca. Rozhodnutie otca podstúpiť s dieťatkom bonding namiesto matky, nie je vo vypätej situácii vždy ľahké. Môže sa zdať jednoduchšie a bezpečnejšie dieťatko zveriť personálu. Ak sa však odhodlá, prináša to uspokojenie dieťatku, čerstvej mamičke a nakoniec aj jemu samému. Dieťa sa nezabalené priloží na otcovu nahú hruď a následne sa zvrchu prikryje.

Bonding novorodenca s otcom

Láska otca k dieťaťu je veľmi zložitá, no tak isto dôležitá ako láska matky. Otec dieťa ochraňuje, je láskavý, štedrý, môže poskytnúť rôzne podnety dieťaťu, vníma aj potreby dieťaťa a stará sa oň.  Zdroj väzby medzi otcom a dieťaťom je veľkou záhadou, no vo svojej podstate je to láska. Zo začiatku v ich vzťahu chýbajú spojivá, ktoré sú medzi dieťaťom a matku, prameniace z toho, že dieťa nemusia nosiť deväť mesiacov, nedojčia a netrávia s nimi toľko času. No puto, ktoré sa cez to všetko vytvorí medzi nimi vytvorí, môže byť také silné ako puto matky a dieťaťa. Puto so svojím otcom môže byť veľmi upokojujúce pre dieťa a aj zo strany otca dochádza k citovému uspokojeniu. Otec sa v dnešnej modernej dobe často zapája do starostlivosti a tá môže byť v skutočnosti rovnako dobrá ako starostlivosť matky.

Na gynekologicko pôrodnickom oddelení michalovskej nemocnice sa bonding realizuje podľa priania rodičov. Často sú novorodenci bondovaní aj na hrudi otca a podľa vyjadrení samotných otcov, je to neoceniteľná vec, čo robí takéto priloženie dieťaťa s ich citmi.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 06.12.2022

Vianočný stromček spolupatričnosti

Adventné obdobie je asi tým najkrajším obdobím v roku, kedy majú ľudia k sebe o čosi viac bližšie, sú súdržnejší, vyjadrujú svoju solidaritu, príslušnosť k sebe navzájom, jedným slovom spolupatričnosť.

Aktuality 06.12.2022

Mikuláš v žiarskej nemocnici

Detičky na pediatrickom oddelení potešil svojou návštevou Mikuláš.

Aktuality 06.12.2022

Na pediatrické oddelenie partizánskej nemocnice prišiel Mikuláš

Aj tento rok priniesol Mikuláš plný košík balíčkov pre deti, ktoré si nemohli svoje topánočky pripraviť do okna vo svojich izbách.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO