Blog, Krása, šport a relax, Procare    04.01.2018

Beh v zime. Áno alebo nie?

Behanie je úžasné v tom, že ho môžete vykonávať počas celého roka a takmer všade. Zima možno nie je pre mnohých to najpríjemnejšie obdobie na behanie, ale so správnymi zásadami a oblečením sa to dá všetko zmeniť.

 

Chladné počasie spojené s mrazmi, sychravým počasím je oproti letnému obdobiu častokrát pre naše telo lepšie, pretože spôsobuje menej tepelného stresu pre organizmus. Beh v horúcom a vlhkom počasí je veľmi náročný. Preto sa väčšina maratónov a polmaratónov koná v jarnom alebo jesennom období, kedy už teploty nedosahujú tak vysoké hranice.

Výhody behu v zimnom období

V zime máme tendenciu menej sa pohybovať a viac jesť. Beh v tomto období je ideálnym nástrojom pred proti leňošeniu a priberaniu. V chladnom počasí spaľujeme viac kalórií, pretože naše telo musí vyvinúť viac energie pre vytvorenie tepla.

Aby beh mal význam, odporúča sa trénovať aspoň trikrát do týždňa. Stačí na to mať chuť, stanoviť si cieľ a mať systematický plán. Razom sa beh stane pre vás životným štýlom.

Po niekoľkých týždňoch a mesiacoch dochádza k rôznym fyziologickým zmenám a benefitom:

  • Zlepšenie kardiovaskulárneho systému – posilňujete svoje srdce, pretože chlad spôsobuje, že srdce ťažšie distribuuje krv v tele, pravidelným trénovaním sa srdce stáva silnejším,
  • Zlepšenie imunity a kognitívnych funkcií,
  • Odbúranie stresu a depresií – behanie pozitívne ovplyvňuje našu psychiku, pretože sa uvoľňujú hormóny, po ktorých sa budete cítiť výborne,
  • Zvýšené spaľovanie kalórií a celkový nárast kondície.

Ako sa pripraviť na beh v zime?

Základom je správny výber oblečenia. Ako sa vraví, neexistuje nepriaznivé počasie, iba nevhodne oblečení bežci. Súčasná bežecká móda ponúka nespočetné množstvo kvalitných, funkčných a aj módnych možností.

V prvom rade sa kladie dôraz na funkčné oblečenie, ktoré odvádza pot z tela na povrch hornej vrstvy- trička alebo nátelníka, z ktorého sa pot odparí.
V sychravých dňoch nezabudnite na nepremokavú bundu. Dlhé, úzke nohavice. Trojštvrťové legíny spolu s podkolienkami sú tiež správnou voľbou. Jesenné a zimné obdobie si vyžaduje bežeckú funkčnú čiapku, keďže cez hlavu uniká veľká časť tepla.

Dôležité je udržať v teple a suchu ruky aj nohy. Zvoľte si teda bežecké rukavice a ponožky určené na chladnejšie počasie. Na trhu sú dostupné rôzne typy tenisiek na rôzne druhy povrchu. Tie na zimu musia byť prvom rade nepremokavé a určené na šmykľavý povrch. Reflexné prvky v teniskách vás spravia viditeľnými aj počas večerného behu v tme.

Veľkým problémom tohto obdobia je dýchanie. Vdychujeme studený vzduch, čím sa zužujú dýchacie cesty a spôsobujú nám ťažkosti. Chrániť sa môžeme špeciálnymi šatkami na krk.

Niekoľko dôležitých rád na záver

  1. Nezabudnite na rozcvičenie pred behom v chladnom počasí.
  2. Začnite postupne pomalou chôdzou alebo klusom.
  3. Záverečný, statický strečing vykonajte doma.
  4. Dbajte na pitný režim a dopĺňanie vitamínov.

Tento blog pripravila úspešná slovenská bežkyňa a trénerka Romana Komarňanská.

Romana sa pravidelne umiestňuje v pretekoch od 5 do 42 kilometrov na najvyšších priečkach. V roku 2015 bola druhá na majstrovstvách Slovenska v maratóne. Behu sa venuje takmer neustále, trénuje sama, ale má aj svojich zverencov. Behu sa venuje denne hodinu až dve, k tomu pridáva iné pohybové aktivity a regenerácia. Pre svojich zverencov pripravuje tréningové plány a aj ich vedenie.

Páčil sa vám tento článok? Viac rád si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 07.09.2021

Aké procesy v tele ovplyvňuje štítna žľaza?

Štítna žľaza je malý orgán motýlikovitého tvaru umiestnený v oblasti krku blízko hrtana, je zložený z dvoch lalokov a spojený mostíkom (istmom), jej hmotnosť je u dospelého človeka 10 až 20g.

Blog 25.08.2021

Máte pocit nafúknutého brucha?

Meteorizmus sa používa v laickej populácii, ako aj v odbornej medicínskej terminológii. Vo všeobecnosti vyjadruje zvýšenú tvorbu, resp. prítomnosť plynu v tráviacej trubici, hlavne v črevách.

Blog 11.08.2021

Zápal močových ciest a jeho príčiny

Infekcie močových ciest sa v populácii radia na druhé miesto za infekcie dýchacích ciest. U koho sa vyskytujú najčastejšie? Čo je najčastejšia príčina ich vzniku? Aj na tieto otázky odpovedá MUDr. Katarína Topoliová z urologickej ambulancie v ProCare Vlčie hrdlo v Bratislave.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO