Prejsť na obsah

Detská gastroenterologická ambulancia Humenné

Ambulancia detskej gastroenterológie v nemocnici Svet zdravia v Humennom je odbornou ambulanciou pre pacientov s ochoreniami tráviaceho traktu, pečene a žlčových ciest, potravinovými alergiami a poruchami výživy. Zabezpečuje diagnostickú, konziliárnu a liečebno-preventívnu starostlivosť v danom odbore a poskytuje zdravotnú starostlivosť pre deti od narodenia do 19 rokov. Do gastroenterologickej ambulancie prichádzajú pacienti poukázaní obvodnými aj odbornými lekármi zo spádovej oblasti okresu Humenné, Medzilaborce,  Snina, Michalovce a Vranov nad Topľou aj mimo spádu podľa slobodnej voľby lekára.

Prečo si vybrať detskú gastroenterologickú ambulanciu v Humennom

  • Gastro ambulancia pre deti od narodenia do 19 rokov

    Gastroenterologická ambulancia v Humennom poskytuje zdravotnú starostlivosť deťom od narodenia až po dospelosť. Zabezpečuje diagnostiku a liečbu porúch výživy, nastavuje diétu pre potravinové alergie ako aj histamínovú intoleranciu, celiakiu, alergiu na kravské mlieko. Detská gastro ambulancia poskytuje diagnostiku a liečbu rôznorodých ochorení tráviaceho traktu.

  • Gastro konzilárne vyšetrenia v nemocnici v Humennom

    Lekár detskej gastroenterologickej ambulancie poskytuje odbornú spoluprácu pri ochoreniach pacientov nemocnice svet zdravia v Humennom. Zaisťuje koordináciu a integráciu ostatných odborov pre náročných pacientov s viacerými ochoreniami a konziliárnu činnosť a konzultáciu vyplývajúcu z povinností spádového lôžkového zariadenia.

  • Diagnostická a liečebno-preventívna starostlivosť

    Gastroenterologická ambulancia sa zaoberá epidemiológiou, diagnostikou, medikamentóznou a endoskopickou liečbou, dispenzarizáciou a prevenciou ochorení tráviaceho traktu, potraviných alergií, pečene, žlčového systému a pankreasu, súčasťou ktorého je aj konziliárna činnosť expertíza a vedecký výskum.

Vyšetrenia detskej gastroenterologickej ambulancie

Ochorenia tráviaceho traktu:

  • bolesti brucha,
  • neprospievanie,
  • poruchy vstrebávania – MAS,
  • potravinové alergie, ako aj histamínovej intolerancie
  • diagnostikovanie a následná liečba a dispenzarizácia pacientov s celiakiou, so zápalovými črevnými ochoreniami,
  • sledovanie dojčiat  na eliminačnej diéte,
  • diagnostika a následný predpis dietetík u detí s alergiou na kravské mlieko, hlavne v dojčeneckom až batolivom veku.

USG – Ultrasonografia brucha

Vykonávame sonografické vyšetrenia bruška, najmä za účelom zistenia gastroezofágového refluxu. Je pomerne častým a veľmi užitočným vyšetrením v detskom veku. USG brucha sa vykonáva v prípadoch bolestí brucha, tráviacich ťažkostí, nafukovania, zvýšených pečeňových testoch alebo zhoršených obličkových testoch. Taktiež sa využíva aj v prípade novozisteného vysokého tlaku, anémie, palpačnom náleze zväčšených orgánov, podozrení na cystu alebo nádor či pri niektorých ochoreniach obličiek. Ultrasonografia (USG) brucha je vyšetrenie orgánov dutiny brušnej ako pečeň, žlčovody, žlčník, pankreas, slezina, nadobličky, obličky, močový mechúr, malá panva. USG brucha je neinvazívne a nebolestivé vyšetrenie, je bezpečné aj pri opakovanom použití. Nezaťažuje pacienta ionizujúcim žiarením.

Spolupráca s odbornými ambulanciami

  • endokrinológia,
  • hematológia,
  • infektologickou,
  • kožnou – poruchy rastu, hepatopatie, kožné ekzémy, potravinové alergie, intolerancie.

Pacienti sa na vyšetrenie vopred objednávajú, akútne stavy sú ošetrené bez objednania.

Poplatky za platené služby v ambulancii sú vyberané v zmysle platného cenníka

Potravinová intolerancia vs. alergia na potraviny

Potravinová intolerancia

je rozširujúce sa ochorenie, ktorým štatisticky trpí viac ako 60% populácie. Ťažkosti sa u pacientov objavia až niekoľko hodín po jedle, preto sa málokedy spájajú s potravinami, ktoré sme zjedli. Zlá znášanlivosť tzv. intolerancia na niektoré potraviny spôsobuje zdravotné problémy. Jedinou možnosťou, ako sa symptómov, ktoré potravinovú intoleranciu spôsobujú zbaviť, je vylúčenie týchto potravín z nášho jedálnička. Následné zlepšenie zdravotného stavu je viditeľné už po prvých dňoch.  Test potravinovej intolerancie odhalí možnú intoleranciu. Momentálne je možné sa otestovať na viac ako 50 druhov potravín, ktoré potravinovú intoleranciu spôsobujú. Potravinová intolerancia môže mať rôzne príznaky, u každého pacienta a  môže ovplyvniť takmer každý orgán v ľudskom tele. Najčastejšie prejavy potravinovej intolerancie sú: chronická únava, bolesti hlavy, nespavosť, zadržiavanie vody, bolesti kĺbov, astma, tráviace ťažkosti ako bolesti brucha, nadúvanie, zápcha, hnačka, syndróm dráždivého čreva, problémy s hmotnosťou, kožné prejavy ako akné, svrbenie a častými prejavmi potravinovej intolerancie sú aj  náladové stavy, úzkosť, depresia či strata pozornosti.

Na rozdiel od potravinovej alergie potravinovú intoleranciu spôsobuje iný typ imunoglobulínov – IgG protilátky, ktoré sa dajú identifikovať testami na potravinové intolerancie. Viaceré štúdie preukázali, že ak sa vylúčia zo stravy potraviny s vysokou hladinou IgG protilátok, majú priaznivý vplyv na zníženie príznakov potravinovej intolerancie.

Svet zdravia_Detske gastro_potravinova alergia vs intolerancia

Potravinová alergia

je pomerne zriedkavá, jej výskyt sa odhaduje na 2,5% populácie. Pri styku so problematickou potravinou telo produkuje špecifické protilátky (IgE), imunitný systém zareaguje spustením alergickej reakcie, ktorá môže vyústiť až do anafylaktického šoku s následným ohrozením života. Medzi najčastejšie potravinové alergény sa radia arašidy, orechy (mandle a para orechy), vajcia, mlieko, ryby, kôrovce a pod. Veľmi častým alergénom je jed hmyzu, osy, včely či sršňa. Pre iných sú nebezpečnými alergénmi lieky, napríklad penicilín či iné antibiotiká, vakcíny, antireumatiká, kontrastné látky používané v zdravotníctve.
Obvykle sa tieto príznaky alergickej reakcie objavia v priebehu niekoľkých minút po konzumácii, teda hneď po vstupe alergénu do krvi, prípadne styku s danou potravinou a prejavuje sa vyrážkami, kýchaním, podráždením pokožky, opuchom, nádchou, hnačkou, zvracaním a pod. V rozmedzí od 1 do 8 hodín sa môžu vyskytnúť kožné prejavy – začervenanie, žihľavka, svrbenie, opuchy. Alergika môžu začať svrbieť pery a jazyk alebo hltan, ktorý môže opuchnúť. Alergici trpiaci anafylaxiou musia mať vždy pri sebe svoj „pohotovostný balíček“, ktorého obsahom je adrenalínové pero a v prípade, ak má alergik aj astmu, aj inhalačný prípravok proti zablokovaniu dýchacích ciest.

Histamínová intolerancia HIT

Potravinová intolerancia je neobvyklá alebo nežiadúca reakcia tela na niektoré z potravín. Základom komplexného vyšetrenia pri potravinovej intolerancii ako je aj HIT, je dôkladná anamnéza, fyzikálne vyšetrenie, základné laboratórne parametre, vyšetrenie stolice. Podmienkou stanovenia diagnózy intolerancie histamínu je vylúčenie organickej príčiny gastroenterológom. Jednou z intolerancií je aj histamínová intolerancia HIT, ktorá aj keď sa tak môže javiť, nie je alergia. Histamín sa v tele bežne nachádza a za normálnych okolností sa odbúrava enzýmom diaminooxidáza (DAO). Zdravotný problém nastáva, keď naše telo histamín nedokáže odbúrava a hromadí sa v tele, dochádza tu nerovnováhe medzi histamínom a DAO. Príznaky histamínovej intolerancie HIT sú zväčša u každého individuálne a je náročné diagnostikovať, že ide práve o intoleranciu na histamín. Najčatejším spúšťačom HIT je stres a táto intolerncia je neliečiteľná, môžete však užívať vybrané doplnky, ktoré obsahujú enzým DAO, ktorý histamín z tela pomáha odbúravať.

Potraviny, ktoré nepatria do jedálnička pri HIT: fermentované mliečne výrobky, zrejúce a plesňové syry, acidko a probiotické jogurty, droždie, kvasnice, citrusové ovocie, bobuloviny, polotovary, kyslá kapusta a kvasené potraviny, kečup, tatárska omáčka, majonéza, údené produkty, morské plody a ryby,  káva, čaj, kakao, sýtené nápoje, alkohol, pivo.

O vaše zdravie v detskej gastroenterologickej ambulancii sa stará

Poďakovania

  • V detskej gastroenterologickej ambulancii v Humennom  sme približne 3 roky s dcérou. Široko ďaleko nie je tento typ ambulancie, tak ma teší, že nemusíme cestovať a máme to blízko. Mám ti navyše aj dôveru v personál. Sme tu spokojní, žiaden problém, takže nemám ani dôvod uvažovať o zmene.

    Zuzana Matejová

  • S dcérou sme v gastroenterologickej ambulancii kvôli histamínovej intolerancii. Liečba, ktorú nám navrhla pani doktorka je pre nás účinná. Páči sa mi jej prístup, všetko vysvetlí. Navyše to máme aj blízko. Sme tu spokojní.

    Miroslava Oreničová

Kontakty

Nemocnica A. Leňa Humenné, a.s.
Nemocničná 7, 066 01 Humenné

+421 (0) 57 770 6140

Ambulancia sa nachádza na 2. poschodí  pavilónu D
(vedľa hematologických ambulancií).

Konziliárna činnosť – štvrtok 7:00 – 11:00

Ordinačné hodiny
Utorok 07:00 – 12:00 12:30 – 15:30
Streda 07:00 – 12:00 12:30 – 15:30
Štvrtok 07:00 – 12:00 12:30 – 15:30
Piatok 07:00 – 12:00 12:30 – 15:30

Galéria

Personálne obsadenie

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)