Dentálna hygiena Zvolen

Súčasný medicínsky trend stále viac a viac zdôrazňuje dôležitosť prevencie. Prevenciou v oblasti zubnej starostlivosti možno dosiahnuť zdravé ďasná a zuby.

Dentálna hygiena je účinná liečebno-preventívna stomatologická metóda, ktorej pravidelné vykonávanie, odporúčané je 2x ročne, zabraňuje vytváraniu zubných kazov alebo zápalu ďasien, ktoré vedú k ochoreniu v oblasti zubnej dutiny. Celkové dentálne ošetrenie – dentálna hygiena trvá približne 30 až 60 minút v závislosti od stavu pacientovho chrupu. Dentálnu hygienu realizujeme u dospelých aj detských pacientov.

Detská dentálna hygiena sa od tej pre dospelých líši hlavne v tom, že je zameraná najmä na naučenie správnej techniky čistenia zúbkov a na prevenciu pred zubným kazom.

 
 

Prečo si vybrať dentálnu hygienu vo Zvolene

 • Prevencia na 1 mieste

  Dentálna hygiena je liečebno-preventívna stomatologická metóda, ktorou je možné zabrániť vzniku zubných kazov, zápalu ďasien (gingivitíde) či parodontitíde čo umožňuje uchovať si  vlastné zdravé zuby po celý život. Dentály hygienik odstraňuje zubný kameň, zubný povlak, pieskovaním nežiadúce sfarbenie a následne aplikuje fluoridáciu na posilnenie skloviny zubov.

 • Dentálna hygiena pre dospelých aj deti

  Dentálna hygiena je odporúčaná dospelým pacientov pravidelne v pol ročnom intervale. Návšteva dentálneho hygienika je deťom odporúčaná hlavne na naučenie správnej techniky čistenia zúbkov a na prevenciu pred zubným kazom. Ošetrenie u dentálneho hygienika prebieha rovnako – hygienik zuby zbaví zubného kameňa a povlaku a ošetrenie ukončí fluorizáciou.

 • Čisté zuby s benefitom zdravotných poisťovní

  Pravidelná dentálna hygiena má nezastupiteľnú úlohu v prevencii proti vzniku zubného kazetu, vzniku zápalov ďasien. Nejde teda iba o odstraňovanie zubného kameňa alebo kozmetickú úpravu, ale predchádza chorobám ústnej dutiny. Príjemnou informáciou je, že na dentálnu hygienu existujú rôzne formy finančnej podpory.  Zdravotné poisťovne poskytujú poistencom príspevky nie len na zubné ošetrenie ale aj na dentálnu hygienu.

 • Krátke čakacie doby

  Dentálna hygiena ProCare vo Zvolene svojim pacientom ponúka krátke čakacie doby na dentálny hygienu oproti iným ambulanciám. Pravidelnou návštevou dentálnej hygieny je možné dosiahnuť zdravé zuby a predchádzať tým aj ďalším vážnym ochoreniam zubov a ďasien. Vďaka pravidelnej dentálnej hygiene sa budete cítiť omnoho lepšie. Vo vašich ústach vznikne zdravé prostredie, ktoré nedá šancu vzniku povlaku, zubnému kazu a baktériám.

 • Skúsený dentálny hygienik

  Dentálny hygienik vám vysvetlí ako sa správne starať o zuby, jazyk a ďasná. Nemenej doležíte je akým spôsobom a akými pomôckami by ste si mali vaše zuby každý deň čistiť. Osvojenie správnej starostlivosti o zuby je dôležité už v detskom veku, preto by ste pravidelnú návštevu dentálnej hygieny, ako súčasť preventívnej starostlivosti o zuby, mali naplánovať aj vašim ratolestiam. Dentálny hygienik zuby vyšetrí, ošetrí, odstráni zubný kameň a starostlivo ich vyčistí.

Dentálna hygiena - starostlivosť o zuby a ďasná

Vstupná konzultácia pri dentálnej hygiene

Pri prvej návšteve dentálnej hygieny dentálny hygienik poskytuje pacientovi konzultáciu, ktorou zhodnotí najmä stav zubov, zubného kameňa a domácej starostlivosti o zuby. Následne oboznámi pacienta s výsledkami, aké prípadné problémy vznikli a akú starostlivosť zubom a zubnej dutine venovať, aby sa týmto problémom dalo v budúcnosti predchádzať. Dentálna hygiena sa skladá z niekoľkých krokov:

Odstránenie zubného kameňa

Na manuálne odstránenie zubného kameňa používa dentálny hygienik kyrety, ak sú nánosy zubného kameňa dlhšie neodstraňované, teda nánosy zubného kameňa sú výraznejšie, použije sa moderný ultrazvukový prístroj, ktorý zubný kameň rozbije za pomoci ultrazvukových vĺn. Takéto čistenie a odstránenie zubného kameňa je veľmi efektívne.

Pieskovanie alebo Airflow

Pieskovanie je technika čistenia zubov, ktorá funguje na báze spojenia silného prúdu vody, jemného prášku a vzduchu. Povrch zubov je po odstránení zubeného kameňa mierne zrnitý, pieskovaním sa povrch zubov vyhladí a zároveň sa . Zbaví nežiadúcej pigmentácie z kávy, vína, cigariet či jedla, ktoré povrch zubnej skloviny sfarbujú. Pieskovaním sa odstraňuje povlak z povrchu zubov a následne sa ošetrujú leštiacou pastou, ktorá zabraňuje usádzaniu pigmentov. Pasta s obsahom fluoridu zubnú sklovinu regeneruje.

 

 

Fluorizácia

Záverečnou fázou pri ošetrení zubov počas dentálnej hygieny je fluorizácia. Fluorizácia je aplikovaná za pomoci gélov a pást, dosiahne sa ňou nie len vyleštenie ale aj posilnenie zubnej skloviny, ktorá je odolná voči usadzovaniu nových pigementov.

Starostlivosť o zuby po dentálnej hygiene

 • vyhnite sa pitiu kávy, vína a nápojov, ktoré múzu zafarbiť zubnú sklovinu
 • vyhnite sa jedlám s  vysokou pigmentáciou a obsahom umelých farbív
 • čistite si zuby mäkkou zubnou kefkou, nezabudnite na starostlivosť o medzizubné priestory a jazyk

Dentalna starostlivost ciste zuby

O vaše zdravie sa stará

Mgr. Erika Machovičová Dentálna hygiena, ProCare Zvolen Dentálna hygienička

Kontakt

ORDINAČNÉ HODINY
Streda: 08:00 – 15:30

KONTAKT
J. Jiskru č. 8, 960 01 Zvolen

 

Objednávanie pacientov v pondelok – piatok v čase od 6:45 do 14:45 na telefónnom čísle 0907 888 999 alebo osobne na recepcií v  ProCare Zvolen, J. Jiskru č. 8.