Blog, Procare, Svet Zdravia    11.03.2021

Aký je rozdiel medzi respirátormi? Môžeme ich použiť viackrát?

Ak majú byť výrobky uvedené ako osobné ochranné prostriedky na trh Európskej únie alebo slovenský trh, musia byť posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej úniia v Slovenskej republike.

 

Povinnosť používať respirátory

Od 15. 3. 2021 majú povinnosť používať všetky osoby na verejnosti v priestoroch všetkých interiérov vrátane polikliník a nemocníc (okrem domácností) respirátor alebo obdobný prostriedok (vždy bez výdychového ventilu) naplňujúci minimálne všetky technické podmienky a požiadavky pre filtračnú polomasku s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149 + A1.

Táto povinnosť sa nevzťahuje na zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám, na zamestnanca vykonávajúceho prácu zaradenú do tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci (riziková práca) a pod.

Aký je rozdiel medzi respirátormi FFP2 a KN95?

  • N95 je označenie amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH-42CFR84) pre respirátor, ktorý filtruje min 95% častíc zo vzduchu.
  • KN95 je označenie respirátora, ktorý filtruje min 95% častíc podľa čínskych noriem (GB2626-2006).
  • FFP2 je označenie respirátora, ktorý odfiltruje min 94% častíc podľa európskych noriem (EN149).

Respirátor KN95 by sa mal najviac približovať k filtračnej tvárovej polomaske triedy FFP2, avšak líšiť sa môže najmä svojim tvarom z dôvodu prispôsobeniu sa ázijskému typu tváre.

Z toho dôvodu v mnohých prípadoch v našich podmienkach nemusí správne priliehať, tým pádom môže dôjsť aj k zníženiu účinnosti a efektívnosti jeho nosenia.

Z dôvodu, že výrobky s označením KN95 neboli vyskúšané podľa európskych predpisov je odporúčané ich nepoužívať ako osobný ochranný  prostriedok. V prípade, že majú preskúšanú aspoň zdravotnú bezpečnosť materiálu, tak je odporúčané ich  používať iba ako rúška na každodenné použitie.

Môžeme respirátor použiť viackrát?

Použitie respirátora je uvedené v návode na použitie a bezpečnostných pokynoch, ktoré musí výrobca k výrobku priložiť predtým, než uvedie tento výrobok na trh. Spôsob použitia respirátora teda stanovuje priamo výrobca a užívateľ je povinný riadiť sa uvedenými pokynmi.

Technická norma EN149 + A1 v prílohe definuje, že v prípade, ak je použitie filtračnej tvárovej polomasky ohraničené na jednu pracovnú zmenu, za triedou sa uvedie označenie „NR“ (príklad FFP2 NR) a ak je znovu použiteľná tak označenie“R“ (príklad FFP2 R).

Respirátor s označením:

  • NR (non-reusable) – na jednorazové použitie (zvyčajne jedna pracovná zmena cca 8 hodín),
  • R (reusable) – možné použiť viackrát – vždy podľa konkrétneho návodu na použitie.

Respirátor je nutné prestať používať v prípade, ak sa v ňom horšie dýcha, je zašpinený, kontaminovaný alebo ak je poškodený.

Respirátory, ktoré môžu byť znovu použiteľné (napríklad FFP2 R) musia byť vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné proti čistiacim a dezinfekčným prostriedkom.

Z toho dôvodu je pri dezinfekcii alebo čistení respirátora potrebné vždy postupovať v súlade s návodom na použitie, ktorý je k výrobku priložený. Výrobca má za povinnosť presnestanoviť, akým spôsobom je možné respirátor čistiť a dezinfikovať na to, aby bol opakovateľne použiteľný so zachovaním všetkých jeho vlastností. Iný spôsob ošetrovania, ako odporúčaný výrobcom by mohol respirátor znehodnotiť.

Ako správne nasadiť respirátor?

 • Pred nasadením respirátora je potrebná dezinfekcia rúk.
 • Nosová svorka respirátora sa musí nachádzať hore v jeho strede:
 • Nasaďte respirátor tak, aby zakrýval nos, ústa aj bradu.
 • Vytvarujte nosnú svorku do obráteného písmena „U“, aby správne priľnula k nosu.
 • Správne nasadený respirátor musí tesne doliehať k tvári.
 • Pri nedostatočnom priľnutí na tvár respirátor stráca účinnosť (nie je vhodný pre osoby s bradou, fúzami a strniskom),
 • Vykonajte kontrolu správneho nasadenia.
 • Zakryte respirátor oboma rukami a sprudka vydýchnuť. Ak vzduch uniká okolo nosa, upraviť nosovú svorku. Po odskúšaní a nastavení respirátora sa už nedotýkať rukami jeho prednej časti.

Ako zložiť respirátor a znehodnotiť ho?

 • respirátor držte za gumičky,
 • po odstránení respirátora z tváre je potrebné ho vložiť do plastového vrecka a vrecko následne uzavrieť,
 • po zložení a odstránení respirátora z tváre je potrebné si umyť, resp. dezinfikovať ruky.

Zdroj: Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Blog 10.08.2022

Odstriekavanie kolostra

Už od 16. týždňa tehotenstva sa v prsníkoch začína tvoriť tzv. KOLOSTRUM. Je to životodarná tekutina, ktorá svojou vysokou kvalitou a výživovou hodnotou predstihuje materské mlieko.

Blog 03.08.2022

Problémy pri dojčení? 7 polôh a riešení, ako si poradiť

Dojčenie je síce prirodzené, no treba sa ho naučiť. Ktoré hlavné zásady treba dodržať, aby šlo ako po masle?

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO