Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Spišská Nová Ves    30.10.2019

Akútny zápal slepého čreva – aké sú jeho príčiny?

Akútny zápal slepého čreva, odborne povedané apendicitída je zápal červovitého prívesku a môže mať rôzne príčiny.

Čo je to apendix alebo slepé črevo

Appendix  je dlhý ako prst, môžu sa pri ňom vyskytovať rôzne varianty hrúbky či polohy. Najčastejšie sa jeho zápal vyskytuje vo vekovej kategórii 10 až 30 rokov. Zápal vznikne upchatím lumenu z vnútornej strany napríklad tuhou stolicou, parazitmi, cudzím telesom alebo jeho stlačením z vonkajšej strany spôsobeným ohnutím či zrastami.

Appendix obsahuje lymfatické uzliny, ktoré reagujú podobne ako mandle na krku ich zväčšením pri akomkoľvek akútnom alebo chronickom zápale v príslušnej oblasti, napríklad pri Crohnovej chorobe.

Akutny zapal slepeho creva

 

Ako predísť zápalu slepého čreva?

Nie je to vedecky dokázané, ale štatistiky ukazujú, že strava bohatá na vlákninu s vysokým obsahom obilnín, ovocia, zeleniny a naopak nižším obsahom tukov, mäsa a cukru, môže znížiť riziko jeho vzniku. Niektoré zdroje uvádzajú pri rizikových faktoroch aj úlohu samotnej genetiky človeka a jeho baktérii v črevom trakte nielen pri rozvoji zápalu apendixu, ale aj pri riziku jeho prasknutia.

Opatrnosť a skoré vyšetrenie náhle vzniknutých bolestí brucha je vždy na mieste.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Radmila Vaicová z Oddelenia pediatrie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.

 

Procare.sk_radmila-vaicova-ppĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.05.2022

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Už ste počuli o novej Klientskej zóne, ktorú sme spustili pre vás, našich klientov ProCare? Klientska zóna ProCare umožňuje online rezervácie termínov u lekára, registráciu do čakárne, kontroly úhrad za zdravotné úkony a mnoho ďalšieho. Poďme si ju spoločne predstaviť.

Blog 16.05.2022

Ako prebieha dietologické poradenstvo?

Prečítajte si rozhovor o dietologickom poradenstve s MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa 20 rokov venuje preventívnej aj liečebnej dietológii. Vo svojej praxi sa sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení.

Zena trpiaca mentalnou axorexiou

Blog 29.04.2022

Mentálna anorexia začína nenápadne

Denne počúvame, aká nezdravá je nadváha a aký dôležitý je zdravý životný štýl. No prehnaný záujem o štíhlu líniu, stravu a pohyb môže signalizovať veľmi vážny problém - mentálnu anorexiu.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO