Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Spišská Nová Ves    30.10.2019

Akútny zápal slepého čreva – aké sú jeho príčiny?

Akútny zápal slepého čreva, odborne povedané apendicitída je zápal červovitého prívesku a môže mať rôzne príčiny.

 

Appendix  je dlhý ako prst, môžu sa pri ňom vyskytovať rôzne varianty hrúbky či polohy. Najčastejšie sa jeho zápal vyskytuje vo vekovej kategórii 10 až 30 rokov. Zápal vznikne upchatím lumenu z vnútornej strany napríklad tuhou stolicou, parazitmi, cudzím telesom alebo jeho stlačením z vonkajšej strany spôsobeným ohnutím či zrastami.

Appendix obsahuje lymfatické uzliny, ktoré reagujú podobne ako mandle na krku ich zväčšením pri akomkoľvek akútnom alebo chronickom zápale v príslušnej oblasti, napríklad pri Crohnovej chorobe.

Ako predísť zápalu slepého čreva?

Nie je to vedecky dokázané, ale štatistiky ukazujú, že strava bohatá na vlákninu s vysokým obsahom obilnín, ovocia, zeleniny a naopak nižším obsahom tukov, mäsa a cukru, môže znížiť riziko jeho vzniku. Niektoré zdroje uvádzajú pri rizikových faktoroch aj úlohu samotnej genetiky človeka a jeho baktérii v črevom trakte nielen pri rozvoji zápalu apendixu, ale aj pri riziku jeho prasknutia.

Opatrnosť a skoré vyšetrenie náhle vzniknutých bolestí brucha je vždy na mieste.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Radmila Vaicová z Oddelenia pediatrie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 06.07.2020

Ako sa vyhnúť úpalu

Úpal je náhly stav, ktorý je vyvolaný nadmerným pôsobením tepla na organizmus vysokou teplotou prostredia alebo ťažkým horúčkovým ochorením. 

Aktuality 30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Blog 30.06.2020

Pripravte sa na alergickú sezónu

Obsah alergénov peľu v ovzduší závisí od počasia. Ako sa pripraviť na letné obdobie plné peľu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologičky.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO