Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Pre deti, Spišská Nová Ves    30.10.2019

Akútny zápal slepého čreva – aké sú jeho príčiny?

Akútny zápal slepého čreva, odborne povedané apendicitída je zápal červovitého prívesku a môže mať rôzne príčiny.

 

Appendix  je dlhý ako prst, môžu sa pri ňom vyskytovať rôzne varianty hrúbky či polohy. Najčastejšie sa jeho zápal vyskytuje vo vekovej kategórii 10 až 30 rokov. Zápal vznikne upchatím lumenu z vnútornej strany napríklad tuhou stolicou, parazitmi, cudzím telesom alebo jeho stlačením z vonkajšej strany spôsobeným ohnutím či zrastami.

Appendix obsahuje lymfatické uzliny, ktoré reagujú podobne ako mandle na krku ich zväčšením pri akomkoľvek akútnom alebo chronickom zápale v príslušnej oblasti, napríklad pri Crohnovej chorobe.

Ako predísť zápalu slepého čreva?

Nie je to vedecky dokázané, ale štatistiky ukazujú, že strava bohatá na vlákninu s vysokým obsahom obilnín, ovocia, zeleniny a naopak nižším obsahom tukov, mäsa a cukru, môže znížiť riziko jeho vzniku. Niektoré zdroje uvádzajú pri rizikových faktoroch aj úlohu samotnej genetiky človeka a jeho baktérii v črevom trakte nielen pri rozvoji zápalu apendixu, ale aj pri riziku jeho prasknutia.

Opatrnosť a skoré vyšetrenie náhle vzniknutých bolestí brucha je vždy na mieste.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Radmila Vaicová z Oddelenia pediatrie Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 03.08.2021

Zdravotníci svidníckej nemocnice vás zaočkujú v regióne i priamo v nemocnici

Pre zvýšenie zaočkovanosti obyvateľov svidníckeho regiónu, vďaka ktorej dokážeme spoločne zvrátiť negatívny vývoj pandémie, sme sa v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva rozhodli zorganizovať aj výjazdové očkovanie v nadchádzajúce utorky (03.08. a 10.08.2021).

Blog 29.07.2021

Pociťujete suchosť v ústach?

Xerostómia označuje suchosť v ústach. Čo môže byť jej príčinou? Ako sa lieči? Aj na tieto otázky sme sa opýtali lekárky ORL MUDr. Marianny Pillárovej.

Aktuality 29.07.2021

Piknik s laktačnou poradkyňou v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia pozývame mamičky na piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO