Blog, Koronavirus, Koronavirus    21.04.2020

Ako prebieha testovanie na koronavírus?

Súkromné laboratóriá začali pomáhať pri testovaní Slovákov. Koľko testov denne by sme mali v ideálnom prípade na Slovensku robiť? Opýtali sme sa na to Petra Lednického, generálneho riaditeľa laboratórnej spoločnosti Alpha medical.

 

Prečo je jedným z kľúčových faktorov na zastavenie nákazy koronavírusom laboratórne testovanie?

Ak chceme zastaviť reťaz nákazy, musíme testovať. Samozrejme, že test vás nevylieči, ale odhalí tých, ktorí sú infikovaní. Každý infikovaný je ohnisko nákazy. Ak my o ňom nevieme, tak môže v priebehu týždňa nakaziť až 1 000 ľudí.

Doterajšie testovanie spôsobom, že sme prišli za suspektným pacientom domov, bol nákladný a náročný. Preto je skvelé, že pred nemocnicami už funguje mobilné testovanie formou drive through, kde sa pacient môže prísť otestovať v pohodlí auta.

Koľko by malo Slovensko testovať v porovnaní s ostatnými krajinami?

Keď sme sa pozreli na krajiny, ktoré zvládli boj s koronavírusom ako Singapur či Južná Kórea, tak na Slovensku by sme mali testovať 2 000 – 3 000 testov denne. Dosiahneme to, keď dobudujeme mobilné odberné miesta.

Je potrebné viacnásobné testovanie?

V súčasnosti rozlišujeme dva druhy testov na otestovanie koronavírusu. Prvé je testovanie priamo antigénu alebo patogénu, kedy vieme priamo detekovať jeho RNA. Druhá možnosť je testovanie protilátok, keďže náš imunitný systém je taká obrovská kronika všetkého, čoho ste si v živote prešli.  Momentálne, nemáme kapacitu, aby sme opätovne pretestovať prvým spôsobom našu populáciu.

Ako prebieha odber vzorky a samotné testovanie?

Vďaka PCR testovaniu (polymerázová reťazová reakcia) v reálnom čase detegujeme prítomnosť genetickej informácie vírusu a teda prítomnosť špecifickej vírusovej RNA. Tento test odporúča aj Úrad verejného zdravotníctva SR a WHO.

V prípade PCR testovanie najprv prebehne odber vzorky vo forme steru z hrdla a nosa, pretože koronavírus osídľuje hlavne dýchacie cesty. Vzorka sa dá do fixačného média , uchováva sa pri teplote 2-8 stupňov, kedy je stabilná až 48 hodín.

Koronavírus je tak malý, že by sa 100 miliónov koronavírusov vošlo na špičku ihly

V laboratóriu nasleduje extrakcia vírusovej RNA, potom nasleduje samotná PCR reakcia. Keďže samotný vírus nie je možné identifikovať pod mikroskopom, je potrebné izolovať jeho RNA a následne znásobiť v obrovských množstvách ako až miliardu. Na to slúži daná polymerázová reťazová reakcia.

Podľa toho či sa nám podarilo namnožiť vo vzorke, vieme povedať či tam COVID19 je alebo nie je. Najprv identifujeme prítomnosť resp. neprítomnosť spektra koronavírusov. Ak zistíme prítomnosť koronavírusu, v druhom kroku identifikujeme či ide o COVID19.

Viac o tejto téme sa dozviete v Zdravom podcaste #7 s Petrom Lednickým, generálnym riaditeľom laboratórnej spoločnosti Alpha medical.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 31.07.2020

Michalovská pôrodnica sa snaží získať titul Baby Friendly Hospital

Iniciatíva nemocníc priateľských k deťom (BFHI) je celosvetový program Svetovej zdravotníckej organizácie a  UNICEFU presadzovaný na našom území od roku 1993.

Aktuality 30.07.2020

Aké nápoje najlepšie uhasia smäd v lete?

Aká je ideálna teplota nápoja v lete? Je dobré piť vychladené nápoje? Dozviete sa v rade gastroenterológa MUDr. Pavla Blahu z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.

Blog 15.07.2020

Starajú sa o Vaše zdravie – MUDr. Ján Bujňák, PhD.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO