Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Blog, Procare, Vlčie Hrdlo    16.05.2022

Ako prebieha dietologické poradenstvo?

Prečítajte si rozhovor o dietologickom poradenstve s MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, ktorá sa 20 rokov venuje preventívnej aj liečebnej dietológii. Vo svojej praxi sa sústreďuje na využívanie prirodzených prístupov k prevencii a liečbe ochorení.

Ako prebieha dietologické poradenstvo?

Dietologické poradenstvo pozostáva z jednej vstupnej a v prípade potreby alebo záujmu aj viacerých kontrolných konzultácií. Celkový počet konzultácií si zvolí klient sám. Vstupná konzultácia je dlhšia, trvá až do 100 minút, a zahŕňa podrobný anamnestický rozhovor, zhodnotenie doterajších výsledkov a vyšetrení, ktoré nás nasmerujú k individuálnemu nastaveniu stravovania. Je veľkou výhodou, ak si pacient prinesie na konzultáciu posledné lekárske správy od špecialistov, ktorých navštevuje, minimálne však laboratórne výsledky zo zákonnej preventívnej prehliadky a prehľad svojho jedálneho lístka za posledné tri dni. Anamnestický rozhovor trvá cca 30 minút, následne si vysvetlíme základné stravovacie princípy a napokon pacient dostane záznam a obrazový materiál, kde mu okrem nastavených princípov vyznačíme preňho dôležité potraviny. Aj preto je nutné vstupnú konzultáciu absolvovať osobne, pri kontrolných stretnutiach je aj online možnosť. Dôraz kladieme na potraviny priaznivé pre zdravotný stav klienta, nesústredíme sa iba na nevhodné potraviny.

Venujete sa všetkým zdravotným témam, ktoré je možné ovplyvňovať zložením stravy?

Každému odporúčame, aby si pred rozhodnutím absolvovať konzultáciu naštudoval na našom webe zoznam tém, ktorým sa venujeme. Sú to rôzne tráviace ťažkosti, stravovanie pri kardiovaskulárnych ochoreniach, pri hypercholesterolémii, cukrovke (okrem inzulínoterapie), pri obličkových poruchách, poruchách imunity, stravovanie v gravidite či laktácii, pri reumatických a iných autoimunitných ochoreniach, chronických kožných ochoreniach, chudokrvnosti, onkologických ochoreniach. Radi podporíme aj športovcov v zdravom stravovaní, ale nie cestou množstva výživových doplnkov, ale cestou prirodzených potravinových zdrojov. Nevenujeme sa nastavovaniu stravy diabetikov na inzulíne, raritným metabolickým poruchám, vrcholovým športovcom a deťom do 6 rokov.

V dietologickom poradenstve je asi významný aj váš osobný názor, a to s akým výživovým smerom ste sama stotožnená.

Určite áno, nedá sa úplne vymaniť z osobných klinických skúseností. Na druhej strane sa zmenám názorov principiálne nebránim a počas obdobia, čo sa venujem výžive, boli aj chvíle, keď som prehodnotila svoje názory a postoje. Napríklad odporúčam omnoho menej obilnín ako kedysi a môj postoj k potravinovým intoleranciám sa tiež zásadne zmenil. Dokonca veľmi rada sledujem kolegov s diametrálne odlišnými názormi, lebo je to dobrá názorová výzva.

Aký výživový smer odporúčate?

Musím povedať, že tak ako som v celom svojom živote liberál, tak aj v dietológii mám určitý nadhľad a nepresadzujem striktne jeden konkrétny smer. Ak to mám jednoducho zadefinovať, tak som zástancom najmä tzv. clean eating, t. j. čo najprirodzenejšej stravy bez polotovarov, bez prídavných látok s veľmi pestrým spektrom rastlinných potravín, ktoré zapĺňajú viac ako dve tretiny podielu celkových potravín. A keď si z toho niekto urobí vegetariánstvo, iný paleo, tak je to v poriadku. Ak sa niekto rozhodne byť vegán, ani s tým nemám problém, iba ho upozorním, na čo si musí dávať pozor.

Budú si pacienti počas vašej spolupráce počítať kalórie?

Určite nie. Ak budú dodržiavať dohodnuté zloženie taniera, nebude to potrebné. Navyše je známe, že napríklad kalórie z bieleho alebo celozrnného chleba sa správajú inak, kalórie prijaté ráno inak ako večer a podobne.

Ako vyzerá dlhodobá spolupráca s dietológom?

Spolupráca sa začína dlhším a podrobnejším vstupným vyšetrením, kde sa stravovanie nastaví. Potom si dohodneme ďalšiu konzultáciu, kde si skontrolujeme na jedálnom lístku pacienta, ako odporúčania pochopil, eventuálne si vyhodnotíme účinnosť opatrení, ktoré podľa potreby modifikujeme. Väčšine ľudí stačia dve stretnutia, potom si už vedia poradiť sami. Niekto zase chce nad sebou kontrolu alebo je prípad zložitejší, tam sa pokračuje s ďalšími konzultáciami podľa potreby. Intervaly stretnutí volíme individuálne, pri tráviacich ťažkostiach je to častejšie ako napríklad pri zvýšenom cholesterole.

Bude možné s vami komunikovať cez email alebo esemesky?

Bohužiaľ nie. Nemáme na takúto komunikáciu vyhradený časový priestor a je to aj komplikované v zmysle GDPR. Časovo zaneprázdnení pacienti môžu konzultáciu absolvovať online. Cena online konzultácie je rovnaká a bude potrebné objednať sa na konkrétny čas.

Jedálne lístky pacientom neposkytujete. Prečo?

Moja dlhoročná skúsenosť hovorí, že dať pacientovi preddefinovaný jedálny lístok napríklad na týždeň alebo na mesiac neprináša žiadnu dlhodobú výhodu. Vo väčšine prípadov sa to končí návratom k pôvodnému stravovaniu. Dávam prednosť tomu, aby pacient porozumel princípom stravovania a vedel sa podľa nich správať nielen doma, ale aj v reštaurácii alebo v hoteli.

Okrem dietológie sa venujete aj psychoterapii a psychosomatike. Ako vyzerá také prepojenie v praxi?

V prvom rade sa tieto aktivity oddeľujú, lebo ich metodika je odlišná. Dietologická konzultácia sa viac podobá na bežné stretnutie s lekárom – na základe diagnózy sa odporučí postup. Komunikácia pri psychosomatike je jemnejšia a nedirektívna, spolupráca je často dlhodobá. Často sa stane, že pacient začne na dietologickej konzultácii, kde sa snažíme urobiť maximum, aby sme ťažkosti ovplyvnili úpravou stravovania. Ak sa v priebehu spolupráce začne ukazovať, že problém je skôr v živote pacienta a jeho vzťahoch, je vhodné psychoterapeutické sprevádzanie. Ak ide o psychosomatický problém, tak začíname vždy dlhšou psychosomatickou konzultáciou, kde okrem psychoterapie odporúčam aj iné prístupy, ktoré by mohli pomôcť, napríklad rehabilitáciu, dychové či relaxačné cvičenia, arteterapiu atď. Riešenie psychosomatiky je vždy komplexné.
Sú aj situácie, keď tieto dva druhy stretnutí prebiehajú paralelne, napr. pacient, ktorý chce schudnúť a prejedá sa z úzkosti, chodí na dietologické stretnutia, kde riešime zloženie stravy a učíme sa zdravo stravovať, a popri tom na iných stretnutiach rozoberáme príčiny prejedania a analyzujeme pozadie úzkosti, ktorá to spôsobuje.

LEKÁRSKA PORADŇA PREVENTÍVNEJ A LIEČEBNEJ VÝŽIVY

Predstavujeme vám novú poradňu liečebnej a preventívnej výživy v poliklinike ProCare Vlčie hrdlo pod vedením MUDr. Alexandry Frolkovičovej.

V lekárskej poradni preventívnej a liečebnej výživy poskytujeme lekárske dietologické poradenstvo. Poradíme, ako sa stravovať pri rôznych zdravotných ťažkostiach, pri nadváhe, v tehotenstve a pri dojčení, pri rekreačnom športovaní, ako stravou predchádzať ochoreniam. Úpravou životného štýlu a stravovania je možné neuveriteľne upraviť a zvrátiť mnohé zdravotné ťažkosti. V dietologickej poradni poskytujeme konzultácie a poradenstvo pre pacientov s problémami z mnohých oblastí ako sú: poruchy trávenia, metabolické ochorenia, chronické a zápalové ochorenia kĺbov, poruchy imunity, kožné ochorenia, kardiovaskulárne ochorenia, alergie a intolerancie potravín. Stretnete sa tu s profesionálnym a ľudským prístupom.

OBJEDNAŤĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO