Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Aktuality, Blog    02.08.2023

Ako postupovať pri rôznych otravách

Čo robiť pri otrave? Máte podozrenie na otravu?

INTOXIKÁCIA ALEBO OTRAVA

Intoxikácia je účinok jedu na organizmus, ktorý môže spočívať v jeho dočasnom alebo trvalom poškodení, ale v niektorých prípadoch vedie aj k smrti.

Závažnosť intoxikácie závisí od množstva koncentrácie, rýchlosti vstrebávania a metabolizovania danej látky. 

Intoxikacia

Intoxikácia môže byť:

  • Náhla (akútna) – po náhlom použití jedovatej látky;
  • chronická – dlhodobým vystavením sa jedovatým látkam pri malej koncentrácii;
  • neúmyselná;
  • úmyselná.

Najčastejšie otravy?

  • Lieky: benzodiazepíny, analgetiká (paracetamol, NSAID);
  • alkohol, drogy (heroín);
  • domáce chemikálie: čistiace prostriedky, rozpúšťadlá;
  • pesticídy, jedovaté rastliny, hady a huby.

Ako správne postupovať, čo robiť a nerobiť pri rôznych typoch otráv si môžete pozrieť v našom podrobnom letáku TU.

Nevolnost zeny

NONSTOP LINKA

Ak máte predsa len vážne podozrenie a neviete si dať rady, neváhajte a volajte na nonstop linku na telefónnom čísle 02/5477 4166, ktorá pracuje v režime 24/7. Konzultačné služby zabezpečuje Národné toxikologické informačné centrum (NTIC). Prípadne volajte 155 (alebo tiesňovú linku 112), ktorý sa v prípade potreby spoja s konzultačnou službou NTIC a operátor bude počúvať vašu komunikáciu s toxikológom, aby vedel informovať posádku vyslanej rýchlej zdravotníckej pomoci.

Aké informácie by ste mali poskytnúť v telefonáte pri podozrení na otravu?

  1. Komu sa nehoda stala (vek, hmotnosť);
  2. kedy sa nehoda stala;
  3. čo je príčinou otravy;
  4. koľko jedovatej látky sa dostalo do organizmu (resp. ako dlho inhaloval jedovatú zmes)
  5. aké má postihnutá osoba príznaky (vracanie, malátnosť, dvojité videnie,…);
  6. aké opatrenia boli urobené.

V prípade prevezenia do nemocnice nezabudnite so sebou zobrať ukážky zvyšku liekov, obalov z chemikálií, časti jedovatých rastlín, húb, ktorými sa človek priotrávil, prípadne aj vývratky (pre potrebu identifikácie jedovatých látok)

PÁČILA SA VÁM TÁTO RADA OD NAŠEJ ODBORNÍČKY?

Viac podobných rád a tipov si môžete prečítať v blogu O zdraví. Túto radu pre vás pripravila a vypracovala PhDr. Monika Treľová, hlavná sestra OAMIS siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare a vedúca sestra OAMIS v Nemocnici Svet zdravia Trebišov.

PhDr. Monika Treľová



Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 26.09.2023

Michalovská nemocnica spustila očkovanie proti HPV vírusu

Ľudský papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktoré napádajú ľudské bunky. Je to najbežnejšia pohlavne prenášaná infekcia v súčasnosti. Tieto vírusy sa môžu prenášať prostredníctvom pohlavného styku a iných foriem intímnych kontaktov. Väčšina typov HPV neprejavuje žiadne symptómy a infekcia odznie bez liečenia. Niektoré typy však môžu spôsobiť ochorenia a je známe, že niektoré z nich sú pôvodcami bradavíc na rukách a chodidlách. Taktiež existuje riziko spojené s určitými typmi HPV, ktoré môžu priniesť zvýšené riziko rakoviny, ako napríklad rakovinu krčka maternice.

Aktuality 26.09.2023

Svidnícka nemocnica v rámci Dňa vďačnosti ocenila ostatných zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov

Dvadsiaty prvý september je označovaný za Svetový deň vďačnosti. Pri tejto príležitosti dnes (26.9.) riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Svidník Marek Pytliak srdečne poďakoval za profesionálnu prácu všetkým kolegom v pracovnej kategórii OZP – ostatným zdravotníckym pracovníkom – „ochrancom zdravia pacientov“, ako aj nezdravotníckym pracovníkom.

Aktuality 25.09.2023

Trebišovská nemocnica kompletne zrekonštruovala centrálne operačné sály

Šesť nových operačných sál, samostatný vstup na oddelenie ARO, moderná pred a pooperačná starostlivosť. Nemocnica Svet Zdravia Trebišov zrekonštruovala oddelenie centrálnych operačných sál. Nové centrálne operačné sály navýšili svoju kapacitu až o dve operačné sály. Priestrannejší a lepšie vnútorne organizovaný priestor zabezpečuje lepší manažment pacienta a vďaka tomu skrátenie čakacích lehôt. Prostredie je bezpečnejšie a starostlivosť o pacienta ešte kvalitnejšia. Vďaka spolupráci s michalovskou nemocnicou zabezpečí pre región tiež nové ortopedické výkony. Rekonštrukcia bola spolufinancovaná z eurofondov. Celková investícia sa vyšplhala na takmer dva a pol milióna eur.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO