Blog, Koronavirus, Rady lekárov, Svet Zdravia, Koronavirus    23.04.2020

Ako ovplyvnila súčasná pandémia koronavírusu pôrody?

Ako prebiehajú pôrody počas pandémie koronavírusu? Patria budúce rodičky medzi kritickú skupinu? Na základné otazky sme sa opýtali zástupcu hlavného lekára siete ProCare a Svet zdravia pre gynekológiu a pôrodníctvo MUDr. Ondreja Balca, ktorý je zároveň primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici.

 

Organizmus tehotnej ženy je iný

Budúca rodička reaguje citlivejšie na rôzne infekty, avšak predošlé vírusové ochorenia ako Sars mali oveľa ťažší dopad. V súčasnosti máme poznatky len z Číny, kde skúmali skupinu tehotných žien. Výsledky týchto žien neboli horšie ako u zdravej populácie. Ochorenie COVID19 neovplyvnilo tehotenstvo a ani plod nebol infikovaný. Dokonca ani ťažší priebeh ochorenia ako pneumonie nebol zaznamenaný.

Aké špeciálne opatrenia museli pôrodnice prijať?

Pred vstupom do nemocnice prejde každý pacient triážou. Budúca mamička po triáži postupuje na príjmovú ambulanciu, v ktorej zdravotnícky personál je vybavený ochrannými pracovnými prostriedkami. Ak by sa u rodičky objavili podozrivé symptómy, tak je  rodičky izolovaná mimo oddelenia, kým sa výlúči alebo potvrdí prítomnosť ochorenia COVID-19. Rodička, ktorá je zdravá, postupuje podľa normálneho režimu.

Pôrody nie sú počas pandémie koronavírusu nijak obmedzené, preto je dôležité chrániť personál a dodržiavať preventívne opatrenia.

Čo ak rodička vykazuje symptómy ochorenia COVID19?

Ak vykazuje príznaky nákazy koronavírusom, je prijatá na izolovanú časť oddelenia, rodí v izolovanom boxe a zdržiava sa celý čas v izolovanom boxe. Následne je informovaný epidemiológ, ktorý rozhodne o odbere steru a do 24 hod. vieme či pacientka je alebo nie je COVID pozitívna.

Ako by prebiehal pôrod u rodičky pozitívnej na COVID19?

Dozviete sa v Zdravom podcaste #5 s MUDr. Ondrejom Balcom, ktorý je primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v rimavskosobotskej nemocnici. 

 

 

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 31.07.2020

Michalovská pôrodnica sa snaží získať titul Baby Friendly Hospital

Iniciatíva nemocníc priateľských k deťom (BFHI) je celosvetový program Svetovej zdravotníckej organizácie a  UNICEFU presadzovaný na našom území od roku 1993.

Aktuality 30.07.2020

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ V PARTIZÁNSKEJ PÔRODNICI

Aktuality 30.07.2020

Aké nápoje najlepšie uhasia smäd v lete?

Aká je ideálna teplota nápoja v lete? Je dobré piť vychladené nápoje? Dozviete sa v rade gastroenterológa MUDr. Pavla Blahu z Nemocnice Svet zdravia v Humennom.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO