Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Spišská Nová Ves    24.04.2019

Ako naučiť dvojročné dieťa spať celú noc?

Spánok je pre detský vývoj dôležitý hneď z niekoľkých dôvodov. Počas spánku dochádza k regenerácii organizmu, posilňuje sa detská imunita, zároveň sa tiež vyplavuje rastový hormón zodpovedný za zdravý rast a tvorbu svalovej hmoty.

 

Kvalitný spánok je dôležitý aj pre dobrú náladu dieťaťa. Dieťa samozrejme nemôžeme prinútiť, aby prespalo celú noc. Dá sa mu pomôcť, aby k tomu postupne dospelo. Prečítajte si niekoľko rád od MUDr. Zuzany Veisenpacherovej z Pediatrického oddelenia Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves:

Popoludňajší spánok
V batolivom veku dieťa potrebuje v priemere 14 hodín spánku denne. V noci 10 až 12 hodín, pričom počas dňa sú to dve hodiny. Poobedňajší spánok netreba vynechať ani vtedy, keď dieťa protestuje, že nechce spať. Dvojročné dieťa sa totiž ľahko preťaží, následne má problém zaspať a jeho nočný spánok nie je pokojný.

Denné aktivity
Potreba spánku závisí aj od denných aktivít. V čase, keď bdie, je potrebné, aby sa dostatočne vyšantilo a malo zaujímavé aktivity.

Zlé sny
Vo veku dvoch až troch rokov sa objavujú aj prvé problémy so zlými snami, čo súvisí s rozvojom fantázie. Dôležité je dieťaťu vysvetliť, že sny sú pominuteľné a my, dospelí, ich mávame tiež.

Rituály pred spánkom
Je podstatné, aby bolo dieťa ukladané do postele v rovnaký čas, rovnakým spôsobom – zaspievaním pesničky, prečítaním rozprávky, atď.

Pocit istoty
Keď sa začne dieťa v noci budiť, prehadzovať, položte na neho svoju ruku a opakujte slová alebo zvuky, ktoré používate, keď dieťa ukladáte spať. Nedávajte z neho ruku dole, kým opäť nezaspí. Ak dieťa spí samo vo svojej vlastnej izbe, nechajte mu v blízkosti niečo, čo vonia ako vy. Nedávajte dieťaťu najavo, ako vás jeho nočné budenie vyčerpáva.

Jedného dňa vaše dieťa určite prespí celú noc, chce to iba čas a trpezlivosť

Vašu nervozitu a podráždenosť bude cítiť a bude sa mu ťažko zaspávať. Niekedy to, čo dieťa v noci ruší, je nielen hlad či smäd alebo mokrá plienka, ale aj túžba po vašej blízkosti. Niekedy sa jednoducho stačí iba vžiť do pocitov dieťaťa. Fáza, kedy sa dieťa v noci budí často iba preto, že vás potrebuje, raz prejde, ale spomienky na vašu lásku mu zostanú v srdci na celý život.

Páčila sa vám táto rada od našej lekárky? Viac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 17.07.2019

SVETOVÝ DEŇ DARCOV KRVI

Bezpečná krv pre všetkých – toto bol tohtoročný slogan pre Svetový deň darcov krvi, ktorý sa konal 14.6.2019

Aktuality 17.07.2019

Urobme svet krajším

Naša nemocnica bola poctená vzácnou návštevou detí z detského tábora pod vedením rehoľnej sestry. Pre našich pediatrických a geriatrických pacientov pripravili krásne, ručne vyrobené darčeky, ktoré osobne odovzdali na každom oddelení.

Aktuality 11.07.2019

OCENENIE BIELE SRDCE NA REGIONÁLNEJ ÚROVNI

Dňa 19.6.2019 sa uskutočnil slávnostný seminár Biele srdce, spojený s oceňovaním, ktoré sa konalo pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 20% zľava

VIAC INFO