Aktuality, Blog, Procare, Rady lekárov, Svet Zdravia, Humenné    30.06.2020

Ako na alergickú nádchu

K typickým prejavom alergie počas peľovej sezóny patrí nádcha, slzenie očí, svrbenie slizníc, kašeľ, dýchacie ťažkosti, bolesti hrdla. Ako zvládnuť práve alergickú nádchu? Dozviete sa v rade MUDr. Dušany Žinčákovej, primárky oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Svet zdravia Humenné a imunoalergologička.

Alergickú nádchu môžeme definovať ako precitlivenosť na niektorý z alergénov z vnútorného alebo externého prostredia. Po kontakte alergénu so sliznicou nosa, očných spojiviek alebo nosohltanu nasleduje reakcia ako:

  • svrbenie nosa,
  • kýchanie,
  • vodnatý výtok z nosa ale aj
  • podráždenie očí.

Fungujú na zmiernenie alergickej nádchy aj domáce recepty ako výplach slanou vodou?

Výplach nosa je odporúčaným podporným prostriedkom pri liečbe alergickej nádchy. Využívajú sa hypertonické soľné roztoky, napr. morská voda, prirodzené minerálne vody. Ale aj vytvorené soľné roztoky, ktoré si môžete pripraviť aj doma tak, že v 1 litri prevarenej vody rozpustíme zamiešaním 2 malých čajových lyžičiek soli.

Aplikované soľné hypertonické roztoky pomáhajú:

  • odstrániť mechanické problémy v nosnej dutine /napr. krustičky,
  • urýchliť odplavenie polutantov,
  • zvlhčiť sliznicu a tým znižujú riziko vírusovej alebo bakteriálnej infekcie.

Čo by  mal alergik robiť cez rok, ako prípravu na peľové obdobie?

Súčasťou liečby alergie by malo byť aj otužovanie či podpora imunity prípravkami, ktoré zabezpečujú lepšiu ochranu pred vírusmi, baktériami či parazitmi. Prípravky vám odporučí  imunoalergológ.

Do optimálnej liečby alergie patrí nielen vylúčenie spúšťacieho alergénu so symptomatickou liečbou, ktorá je málo efektívna, ale aj špecifická alergénová imunoterapia. Je to jediná liečba, ktorá je kauzálna, teda lieči príčinu alergických ochorení.

Špecifická alergénová imunoterapia:

  • zmierňuje alebo odstraňuje príznaky a potrebu užívania liekov,
  • preventívne bráni vzniku bronchiálnej astmy, ktorá má úzky vzťah k alergickej rinitíde a
  • bráni rozvoju nových alergií.

Podstatou špecifickej alergénovej imunoterapie je subkutánna alebo sublingválna aplikácia postupne sa zvyšujúcich dávok rozpustných extraktov alergénu s cieľom navodiť  imunologickú toleranciu alergénu.

Liečba má dlhotrvajúcu úspešnosť, redukuje príznaky alergie, zlepšuje kvalitu života pacientov a je dobre tolerovaná.

Dôležité je použiť túto úspešnú liečbu hneď na začiatku ochorenia, aby sa dalo účinne zasiahnuť do modulácie imunitnej odpovede.

Túto radu pre vás pripravila MUDr. Dušana Žinčáková, primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice Humenné a imunoalergologička.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 25.11.2020

Zbierka pre predčasne narodené deti

Predčasne narodené deti sú často dlhodobejšie hospitalizované na nedonoseneckých oddeleniach i na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Veľmi dôležitý je aj kontakt s rodinou.

Aktuality 25.11.2020

Poďakovanie primátorovi mesta Humenné

Nemocnica Svet zdravia Humenné v zastúpení p. riaditeľom MUDr. Jaroslavom Marčišinom chce vysloviť poďakovanie primátorovi mesta Humenné PhDr. Ing. Milošovi Meričkovi za spoluprácu.

Aktuality 23.11.2020

Svetový deň predčasne narodených detí v humenskej nemocnici

17. november je dňom, kedy si okrem nežnej revolúcie pripomíname aj deň, ktorý patrí tým úplne najmenším a najkrehkejším – Svetový deň predčasne narodených detí.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE LEKÁR 24

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO