Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Svidník    27.05.2019

Aké sú príznaky diabetu II. typu?

Medzi príznaky diabetes mellitus 2. typu patrí únava, smäd, suchosť úst, časté močenie, hlavne v noci.

 

Neskôr to môže byť aj zhoršenie zraku, výrazné chudnutie, zhoršené hojenie rán alebo časté močové infekcie. Príznaky sa rozvíjajú postupne, pacient si ich nemusí dávať do súvisu s možnou cukrovkou. V začiatkoch cukrovky príznaky pacient nemusí pociťovať vôbec žiadne ťažkosti, ale laboratórny odber z krvi dokáže cukrovku odhaliť včas. Z tohto dôvodu sú dôležité preventívne prehliadky u praktického lekára.

Čo by mal pacient s prediabetom urobiť, aby sa jeho stav nezhoršil a nepostúpil na cukrovku?

Prediabetes zahŕňa hraničnú glykémiu nalačno a poruchu glukózovej tolerancie. Pri hraničnej glykémii nalačno sú hodnoty glykémie z krvi nalačno v rozmedzí 5,6 mmol/l – 6,9 mmol/l. Pri poruche glukózovej tolerancie sú hodnoty v rámci orálneho glukózovo-tolerančného testu v rozmedzí 7,8 mmol/l až 11,0 mmol/l v druhej hodine testu. Pri prediabete sú tiež vyššie hodnoty glykovaného hemoglobínu HbA1C v rozmedzí 5,7-6,4%. Na Slovensku nie je liečba tabletkami u prediabetických stavov schválená, je potrebné aby pacient začal s úpravou životného štýlu, úpravou jedálnička v zmysle zníženia množstva jednoduchých cukrov v strave a tekutinách a úpravou telesnej hmotnosti. Potrebná je pravidelná fyzická aktivita, postačuje obyčajná chôdza.

 Čo hrozí pacientom s diabetom II. typu, ktorí nenavštevujú lekára alebo ignorujú nasadenú liečbu a odporúčania lekára?

Pri nedostatočnej spolupráci pacienta a tým pádom nedostatočne kontrolovanej cukrovke sa dlhodobé komplikácie cukrovky rozvíjajú podstatne skoršie a v horšom rozsahu. Vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú malé aj veľké cievy, napríklad cievy v srdci, mozgu a končatinách. Ide prevažne o poškodenie zraku, nervov a obličiek. V najhoršom prípade komplikácie môžu viesť aj ku amputácii časti nohy, slepote alebo zlyhaniu obličiek s potrebou dialýzy, čo vedie k trvalej invalidite. Pacient je tiež ohrozený akútnymi komplikáciami súvisiacimi s vysokou hladinou cukru v krvi. Pacienti s diabetom sú vo vyššom ohrození srdcovocievnych ochorení pri zrýchlenom kôrnatení ciev. Pri pravidelných kontrolách a dobrej spolupráci pacienta je možné riziká cukrovky zmierniť, aby pacient mohol čo najdlhšie žiť plnohodnotný život.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Viliam Vaník, diabetológ z Nemocnice Svet zdravia Svidník.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 30.11.2021

Rady a tipy ako zvládnuť horúčku u detí

Horúčka je sprievodným príznakom mnohých chorôb, častokrát postihuje aj tých najmenších – deti. Viete ako správne znižovať horúčku? Ako správne merať teplotu a na čo netreba zabudnúť? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí hlavná sestra v odbore pediatria PhDr. Milena Cifruľáková.

Blog 23.11.2021

Nepodceňujte účinnosť vitamínov. Sú viac než potrebné

Ktoré vitamíny je vhodné brať v studených mesiacoch? Ako sa prejavuje nedostatok niektorých vitamínov v tele? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí imunologička MUDr. Dušana Žinčáková.

Blog 19.11.2021

Prečo je dôležité užívanie vitamínov?

Vitamíny. Pojem, s ktorým sa už stretol každý z nás. Viete, ako ich správne užívať? Alebo či je dôležité dodržiavať dennú odporúčanú dávku? Odpovede aj na tieto otázky vám prezradí imunologička MUDr. Dušana Žinčáková

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO