Polikliniky ProCare 0907 888 999
Nemocnice Svet zdravia 055 / 327 7777
Kontakty Klientská zóna
Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Svidník    27.05.2019

Aké sú príznaky diabetu II. typu?

Medzi príznaky diabetes mellitus 2. typu patrí únava, smäd, suchosť úst, časté močenie, hlavne v noci.

 

Neskôr to môže byť aj zhoršenie zraku, výrazné chudnutie, zhoršené hojenie rán alebo časté močové infekcie. Príznaky sa rozvíjajú postupne, pacient si ich nemusí dávať do súvisu s možnou cukrovkou. V začiatkoch cukrovky príznaky pacient nemusí pociťovať vôbec žiadne ťažkosti, ale laboratórny odber z krvi dokáže cukrovku odhaliť včas. Z tohto dôvodu sú dôležité preventívne prehliadky u praktického lekára.

Čo by mal pacient s prediabetom urobiť, aby sa jeho stav nezhoršil a nepostúpil na cukrovku?

Prediabetes zahŕňa hraničnú glykémiu nalačno a poruchu glukózovej tolerancie. Pri hraničnej glykémii nalačno sú hodnoty glykémie z krvi nalačno v rozmedzí 5,6 mmol/l – 6,9 mmol/l. Pri poruche glukózovej tolerancie sú hodnoty v rámci orálneho glukózovo-tolerančného testu v rozmedzí 7,8 mmol/l až 11,0 mmol/l v druhej hodine testu. Pri prediabete sú tiež vyššie hodnoty glykovaného hemoglobínu HbA1C v rozmedzí 5,7-6,4%. Na Slovensku nie je liečba tabletkami u prediabetických stavov schválená, je potrebné aby pacient začal s úpravou životného štýlu, úpravou jedálnička v zmysle zníženia množstva jednoduchých cukrov v strave a tekutinách a úpravou telesnej hmotnosti. Potrebná je pravidelná fyzická aktivita, postačuje obyčajná chôdza.

 Čo hrozí pacientom s diabetom II. typu, ktorí nenavštevujú lekára alebo ignorujú nasadenú liečbu a odporúčania lekára?

Pri nedostatočnej spolupráci pacienta a tým pádom nedostatočne kontrolovanej cukrovke sa dlhodobé komplikácie cukrovky rozvíjajú podstatne skoršie a v horšom rozsahu. Vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú malé aj veľké cievy, napríklad cievy v srdci, mozgu a končatinách. Ide prevažne o poškodenie zraku, nervov a obličiek. V najhoršom prípade komplikácie môžu viesť aj ku amputácii časti nohy, slepote alebo zlyhaniu obličiek s potrebou dialýzy, čo vedie k trvalej invalidite. Pacient je tiež ohrozený akútnymi komplikáciami súvisiacimi s vysokou hladinou cukru v krvi. Pacienti s diabetom sú vo vyššom ohrození srdcovocievnych ochorení pri zrýchlenom kôrnatení ciev. Pri pravidelných kontrolách a dobrej spolupráci pacienta je možné riziká cukrovky zmierniť, aby pacient mohol čo najdlhšie žiť plnohodnotný život.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Viliam Vaník, diabetológ z Nemocnice Svet zdravia Svidník.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO