Blog, Rady lekárov, Svet Zdravia, Svidník    27.05.2019

Aké sú príznaky diabetu II. typu?

Medzi príznaky diabetes mellitus 2. typu patrí únava, smäd, suchosť úst, časté močenie, hlavne v noci.

 

Neskôr to môže byť aj zhoršenie zraku, výrazné chudnutie, zhoršené hojenie rán alebo časté močové infekcie. Príznaky sa rozvíjajú postupne, pacient si ich nemusí dávať do súvisu s možnou cukrovkou. V začiatkoch cukrovky príznaky pacient nemusí pociťovať vôbec žiadne ťažkosti, ale laboratórny odber z krvi dokáže cukrovku odhaliť včas. Z tohto dôvodu sú dôležité preventívne prehliadky u praktického lekára.

Čo by mal pacient s prediabetom urobiť, aby sa jeho stav nezhoršil a nepostúpil na cukrovku?

Prediabetes zahŕňa hraničnú glykémiu nalačno a poruchu glukózovej tolerancie. Pri hraničnej glykémii nalačno sú hodnoty glykémie z krvi nalačno v rozmedzí 5,6 mmol/l – 6,9 mmol/l. Pri poruche glukózovej tolerancie sú hodnoty v rámci orálneho glukózovo-tolerančného testu v rozmedzí 7,8 mmol/l až 11,0 mmol/l v druhej hodine testu. Pri prediabete sú tiež vyššie hodnoty glykovaného hemoglobínu HbA1C v rozmedzí 5,7-6,4%. Na Slovensku nie je liečba tabletkami u prediabetických stavov schválená, je potrebné aby pacient začal s úpravou životného štýlu, úpravou jedálnička v zmysle zníženia množstva jednoduchých cukrov v strave a tekutinách a úpravou telesnej hmotnosti. Potrebná je pravidelná fyzická aktivita, postačuje obyčajná chôdza.

 Čo hrozí pacientom s diabetom II. typu, ktorí nenavštevujú lekára alebo ignorujú nasadenú liečbu a odporúčania lekára?

Pri nedostatočnej spolupráci pacienta a tým pádom nedostatočne kontrolovanej cukrovke sa dlhodobé komplikácie cukrovky rozvíjajú podstatne skoršie a v horšom rozsahu. Vysoké hladiny cukru v krvi poškodzujú malé aj veľké cievy, napríklad cievy v srdci, mozgu a končatinách. Ide prevažne o poškodenie zraku, nervov a obličiek. V najhoršom prípade komplikácie môžu viesť aj ku amputácii časti nohy, slepote alebo zlyhaniu obličiek s potrebou dialýzy, čo vedie k trvalej invalidite. Pacient je tiež ohrozený akútnymi komplikáciami súvisiacimi s vysokou hladinou cukru v krvi. Pacienti s diabetom sú vo vyššom ohrození srdcovocievnych ochorení pri zrýchlenom kôrnatení ciev. Pri pravidelných kontrolách a dobrej spolupráci pacienta je možné riziká cukrovky zmierniť, aby pacient mohol čo najdlhšie žiť plnohodnotný život.

Túto radu pre vás pripravil MUDr. Viliam Vaník, diabetológ z Nemocnice Svet zdravia Svidník.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 15.12.2022

Prevádzka call centra počas vianočných sviatkov

Prevádzka call centra bude počas vianočných sviatkov dostupná pre klientov nasledovne:

Sinusitída

Blog 29.11.2022

Sinusitída – venujte jej pozornosť

Zápal prínosových dutín - sinusitída zvyčajne nevzniká náhle, ale rozvinie sa postupne z obyčajnej nádchy a prechladnutia. Kým nádcha a prechladnutie sú vírusového pôvodu, sínusitída môže byť aj bakteriálna. Sinusitídu môžeme považovať za najbežnejšiu komplikáciu nádchy - rinitídy, chrípky alebo inej respiračnej choroby.

Blog 20.09.2022

Slnečné okuliare u detí

Prečítajte si rozhovor s našou oftalmologičkou MUDr. Slavomírou Hercovou, v ktorom sa dozviete viac o nosení slnečných okuliaroch u detí. Od akého veku je ich vhodné nasadzovať? Aké slnečné okuliare odporúča? A je šiltovka dostatočnou ochranou očí? To všetko sa už dozviete v priloženom rozhovore.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO