Blog, Procare    22.12.2020

Aké nápoje piť počas sviatkov? Zdravé alternatívy namiesto alkoholu a sladkej sódy

Máte pripravené zásoby alkoholu, džúsov a bublinkových nápojov, ktorými hodláte zaliať štedrovečerné menu? Ťažké jedlá by potrebovali odľahčiť správnym pitným režimom. Pivo, vaječný likér či sýtené malinovky v nadmernom množstve tam určite nepatria.

 

Všetky druhy alkoholu pri jednorazovom nadmernom požití dráždia trávenie

Príležitostný sviatočný prípitok je v poriadku. Červené víno obsahuje dôležité antioxidanty, pivo zas  vitamíny skupiny B, ktoré zdraviu prospievajú. No všetky prínosy alkoholu sa týkajú výlučne striedmeho pitia. To znamená, že si častejšie ako trikrát do týždňa nedoprajte viac ako tri deci vína, malé pivo alebo štamperlík, ideálne ani tie.

Pri nadmernom požití alkhoholu sa zhoršujú mentálne funkcie. A navyše obsahuje skryté kalórie.  Z dlhodobého hľadiska popíjanie červeného vína môže narušiť spánok, plodnosť, zafarbiť zubnú sklovinu, pivo zasa dráždiť záhu či prispieť k tvorbe nebezpečného brušného tuku. Všetky druhy alkoholu pri neuváženej spotrebe môžu viesť k obávaným civilizačným ochoreniam srdca a ciev, cukrovke i k rakovine.

Dva problémy v sýtených malinovkách je cukor, či umelé sladidlá a bublinky

V americkej štúdii mali ženy 20 rokov zvyknuté konzumovať dva a viac sýtených nápojov s umelými sladidlami funkciu obličiek zhoršenú o 30% oproti tým, čo ich nepili. Z dlhodobého hľadiska popíjanie sladkých vôd prispieva k nadváhe, k poškodzovaniu zubnej skloviny a zubnému kazu.

Už menej sa vie, že zubnú sklovinu ohrozujú aj bublinky pre kyselinu citrónovú a fosforečnú. Možno si ich radi doprajete, aby ste pomohli tráveniu. Je pravda, že oxid uhličitý stimuluje činnosť žalúdka a žalúdočných štiav a tým i pohyb čriev. Ak ho však vypijete veľa, koledujete si o nafukovanie, pocit plnosti a príznaky dráždivého čreva. 

Najvhodnejším nápojom vôbec je čistá voda.

Neobsahuje žiadny cukor ani kalórie, okrem vodíka a kyslíka navyše vápnik a horčík. Ani s ňou to však nepreháňajte. Zdravých je maximálne osem pohárov denne. Pite priebežne, nie nárazovo, ideálne medzi dvoma jedlami.

Minerálky konzumujte skôr výnimočne, všímajte si obsah minerálov a podľa toho ich striedajte. Ak máte problém so stresom, voľte tie s horčíkom. S vysokým krvným tlakom sa vyhnite tým s vysokým obsahom sodíka. Nezabudnite, že každodenné pitie by mohlo zaťažiť obličky. 

Skúste radšej prírodné zbrane na trávenie, proti vírusom i stresu.

Počas sviatkov potrebujete upokojiť často nielen trávenie, ale aj úzkosť a depresiu, či pomôcť predísť typickým zimným virózam. Ktoré čaje sú najvhodnejšie?

  • Mäta je výborná na trávenie. Čaj z tejto byliny pomôže upokojiť bolesť brucha, kŕče i pálenie záhy. Osviežujúci mentol navyše uvoľní hlieny. 
  • Zeler na stres. Zelerová vňať obsahuje minerály, ktoré pomáhajú redukovať hladiny stresového hormónu kortizolu v tele. Ten sa zároveň podieľa na stúpajúcom krvnom tlaku.
  • Lipa proti horúčke. Pomáha hlavne pre potopudné účinky. Vypotenie zaženie horúčku a pomôže predísť horšiemu priebehu virózy. Okrem toho telo zbavuje hlienov, uvoľňuje kŕče a podporuje trávenie.
  • Levanduľa  na nervy. Táto aromatická rastlina účinkuje nielen proti bolesti, ale aj proti nervovému podráždeniu. Upokojuje psychiku a podporuje prietok krvi.
  • Medovka na úzkosť. Ak je toho na vás veľa, medovka pomôže pri nervozite a únave, zlepší pozornosť, zmierni bolesti hlavy  i problémy s trávením.
  • Harmanček proti zápalu. V štúdiách sa dokázalo, že harmanček v tele spúšťa podobnú reakciu ako protizápalové lieky. Ak na vás z vyčerpania zo sviatkov niečo lezie, je to ideálny nápoj.

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Blog 20.07.2021

Rakovinu môžete aj zdediť

Všetky nádorové ochorenia sú geneticky podmienené, to znamená, že pri ich vzniku je rozhodujúca genetická zmena bunky. Ale pomerne malá časť onkologických ochorení je dedične podmienená, čiže genetická porucha sa priamo dedí.

Blog 01.07.2021

Sestra Ľubka pracuje v rimavskosobotskej nemocnici presne 50 rokov!

Ľuba Husáriková nastúpila na pozíciu sestry do nemocnice v Rimavskej Sobote 1. júla 1971. Odvtedy uplynulo presne 50 rokov, no ona vraví, že to ubehlo. Keď ešte ako osemročná ležala hospitalizovaná v nemocnici, zbadala milú a peknú sestru v krásnej modrej uniforme. Zostala ňou taká očarená, že už vtedy si povedala, že sa stane zdravotnou sestrou. A sľub, ktorý dala sama sebe, aj o pár rokov dodržala. A drží už polstoročie. Viac sa dozviete v rozhovore.

Blog 24.06.2021

Aký vplyv mala pandémia na deti?

Obdobie pandémie bolo hektické nielen pre zdravotníkov, ale aj pre rodičov a deti. Ako ju deti prežívali? O svojich skúsenostiach sa podelila pediatrička MUDr. Eva Mocová, PhD. z polikliniky ProCare Medissimo.

Odoberajte novinky e-mailom

 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO