Aktuality, Blog, Procare, Svet Zdravia, Koronavirus    12.10.2020

Aké je riziko nakazenia sa koronavírusom?

Viete, aké je riziko prenosu COVID-19, keď máte alebo nemáte rúško? Pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých rád, ktorá vám pomôžu zistiť, čo je najbezpečnejšie. Nosením rúška chránite seba i ostatných.

 

Nosenie rúška má význam

Štúdie ukázali, že rozdiely v nákazlivosti chorého človeka v kontakte so zdravým človekom s rúškom či bez sú dramatické.

  • Ak nemá rúško ani jeden, existuje 90% pravdepodobnosť nákazy.
  • Ak má rúško iba zdravý, riziko je 30%.
  • Ak má rúško iba chorý, riziko je 5%.
  • Ak majú rúško obaja, riziko klesá na 1,5%.

Vzhľadom na to, že podiel asymptomatických chorých, ktorí aj bez príznakov môžu vírus prenášať, je odporúčanie nosiť rúško bez vedomosti o ochorení opodstatnený. Navyše, kvapôčky sa neprenášajú iba kýchaním a kašľom. Štúdie ukázali, že sa vylučujú aj pri rozprávaní, smiechu či vydychovaní cigaretového dymu.

V New Yorku, kde sa covid-19 spočiatku veľmi rýchlo šíril, sa riziko nakazenia po nariadení nosiť rúško znížilo na 34%. Rúško odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia. Nestačí však rúško prevesené cez ucho, bradu či pod nosom. Musí zakrývať nos aj ústa súčasne a dobre priliehať. 

Dodržať odstup sa oplatí

Vzhľadom na to, že kvapôčky po vylúčení z organizmu chorého ostávajú vo vzduchu pomerne dlho, má zmysel v hustejšom sociálnom styku dodržiavať medzi sebou odstupy. Pri dýchaní, kašľaní a kýchaní sa vírus uvoľní v aerosole a rozšíri sa na väčšie vzdialenosti, kde ho môže vdýchnuť aj osoba, ktorá príde na miesto až po určitom čase.

Vírus je vo vzduchu infekčný tri hodiny. Riziko nákazy pri kontakte chorého a zdravého človeka s rúškami, ktorí sú od seba ďalej ako jeden meter, sa rovná nule. Za bezpečnú vzdialenosť sa považujú dva metre. 

Ruky umývam

Umývanie rúk po príchode z vonku, toalety a pred jedlom je samozrejmosť. Mnoho z nás to však ešte pred pandémiou zvyklo zanedbať. Nezabúdajte, že ruky si treba umývať s mydlom alebo dezinfekčným gélom a to aspoň 60 sekúnd.

Zvoľte radšej tekuté mydlo ako tuhé, pretože na jeho povrchu sa môžu zhromažďovať baktérie. Okrem dlaní a prstov nezabúdajte na miesta medzi prstami a v okolí lôžok nechtov, kde sa usádza najviac patogénov. Ruky osušte papierovou utierkou a tú použite aj na zastavenie prívodu vody. Na verejných toaletách sa vyhnite elektrickým sušičom. 

Dezinfekčný gél alebo vlhké dezinfekčné utierky noste všade so sebou. Pamätajte, že vírusom sa môžete nakaziť aj nepriamo – ak sa dotknete predmetu, na ktorom spočinul. Na niektorých môže v živej forme prežiť tri aj viac dní. Vírus si potom ľahko vnesiete do tela rukou.

Podľa štúdií sa tváre chytáme až 16- až 23-krát za hodinu – najmä úst, nosa a očí, čo sú najjednoduchšie prístupy pre vírusy. Nestačí si však len umývať ruky. Bez rúšok a odstupov riziko nákazy opäť stúpa. Preto dodržiavajte všetky tri pravidlá súčasne.

 

 Ďalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 08.08.2022

Piknik v tráve s laktačnou poradkyňou v galantskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia, sa galantská nemocnica rozhodla uskutočniť 1. 8. piknik mamičiek a budúcich mamičiek s laktačnými poradkyňami, ktoré pracujú v nemocnici.

Aktuality 04.08.2022

Piknik v tráve v humenskej nemocnici

Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia sa v humenskej nemocnici, konal piknik v tráve s laktačnou poradkyňou.

Aktuality 04.08.2022

Galantská nemocnica plánuje na jar otvoriť nový urgentný príjem

Nemocnica Svet zdravia Galanta bude mať nový urgentný príjem. Jeho prestavbu pozdržala pandémia COVID-19, no pred letom sa rozsiahla rekonštrukcia už naplno rozbehla. Aktuálne prebiehajú búracie práce a nový urgent by mal byť dokončený do konca tohto roka.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

PROCARE TeleCare

Možnosti riešenia vašich zdravotných komplikácií doma a v zahraničí

 

Teraz 25% zľava

VIAC INFO