Aktuality, Mammacentrum    20.02.2020

5000 operácií a vyše 100-tisíc vyšetrení!
Mammacentrum v Banskej Bystrici oslavuje 10. narodeniny

Banskobystrické Mammacentrum sv. Agáty, ktoré sa zaoberá diagnostikou a liečbou nádorových a iných ochorení prsníka, oslavuje okrúhle narodeniny. Od jeho vzniku už uplynulo desať rokov. Za ten čas v špecializovanom centre uskutočnili vyše 100-tisíc diagnostických vyšetrení, 5000 operácií, z čoho bolo 2700 onkologických či preinvestovali viac ako 400-tisíc eur do nového prístrojového vybavenia. A vrátili sebavedomie mnohým ženám. V stredu (5.2.) podvečer svoje výročie mammacentrum oslávilo sv. omšou, požehnaním centra a v rámci slávnostnej recepcie ocenilo 11 zdravotníkov, ktorí v ňom pracujú od začiatku.

 

Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici pred desiatimi rokmi založilo banskobystrické biskupstvo katolíckej cirkvi a o svoje prvé pacientky sa pracovisko začalo starať od 1. decembra 2009. Bolo vtedy vôbec prvou špecializovanou nemocnicou na diagnostiku a liečbu nádorov prsníka na Slovensku. V roku 2011 sa stalo súčasťou siete polikliník  ProCare.

„Keď sa mammacentrum otváralo, jeho cieľom bolo poskytnúť pacientkam komplexnú špecializovanú starostlivosť na jednom mieste – od diagnostiky cez chirurgické zákroky až po onkologickú liečbu. Pod jednou strechou ponúkame medziodborovú zdravotnú starostlivosť v oblasti rádiodiagnostiky, onkológie, anestéziológie, onkochirurgie, psychológie, plastickej chirurgie a patológie,“ vysvetľuje riaditeľka Mammacentra sv. Agáty Svet zdravia Banská Bystrica Mária Hronská.

Podotýka, že za desať rokov ich fungovania sa centrum významne posunulo. Stalo sa mamografickým skríningovým pracoviskom odporúčaným odbornou pracovnou skupinou rezortu zdravotníctva a tiež ako jediné centrum na Slovensku získalo plnohodnotné členstvo v medzinárodnej organizácii špecializovaných prsníkových centier SenoNetwork.

„Ročne dnes uskutočníme asi 20-tisíc diagnostických vyšetrení a od roku 2011 narástol i priemerný počet vykonaných operácií z 350 na 700 za rok, z čoho je 400 onkologických. Naše centrum vyhľadávajú pacientky nielen z Banskej Bystrice a okolia, ale z celého Slovenska a ich spokojnosť nám potvrdzujú aj oficiálne hodnotenia nemocníc, z čoho sa veľmi tešíme,“ dodáva Hronská.

Medicínskym autorom a realizátorom  projektu je súčasný primár a zároveň námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť mammacentra MUDr. Ivan Turčan.

„Karcinóm prsníka je vážne ochorenie, ktoré pacientku poznačí na dlhé obdobie v živote. Na Slovensku i vo svete pozorujeme nepriaznivý trend, ktorým nám ukazuje, že počet týchto ochorení sa zvyšuje aj u nižších vekových kategórií. Pacientky v prvom klinickom štádiu majú pritom viac ako 90- až 95- percentnú šancu na vyliečenie. Ak k nám pacientka po liečbe znova zavíta, je spokojná, zdravá a sprevádza ju rodina, to je pre nás povznášajúci pocit, ktorý nás napĺňa a posúva ďalej,“ hovorí MUDr. Ivan Turčan.

Ocenili zamestnancov, ktorí pracujú v centre od začiatku

Mammacentrum pripravilo oslavu desiateho výročia na 5. februára, deň, ktorý je venovaný spomienke na sv. Agátu, patrónku žien s chorobami prsníka. Práve po nej je pomenované aj zariadenie. Program sa začal svätou omšou v kaplnke centra a následným požehnaním zariadenia. V rámci slávnostnej recepcie potom nemocnica ocenila jedenástich zamestnancov, ktorí v nej pracujú od jej vzniku.

Ocenenie si odniesli:

MUDr. Ivan Turčan, PhD. – námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť a primár onkochirurgie

Je spoluautor založenia Mammacentra sv. Agáty v Banskej Bystrici ako prvej špecializovanej nemocnice na diagnostiku a liečbu rakoviny prsníka svojho druhu na Slovensku. Napísal viacero publikácií, prednášal na mnohých odborných podujatiach. Svoje skúsenosti odovzdáva mladším kolegom. Pod jeho odborným vedením získalo mammacentrum plnohodnotné členstvo v prestížnej medzinárodnej sieti špecializovaných centier pre diagnostiku a liečbu ochorení prsníka –  Breast Centres Network (BCN). Minulý rok získal ocenenie od ministerky zdravotníctva a stal aj TOP lekárom na Slovensku vo svojom odbore podľa ankety Zdravotníckych novín. Pán primár je lekár s ľudským, empatickým prístupom k pacientovi, ktorý svoju profesionálnu kariéru venoval problematike diagnostiky a liečby rakoviny prsníka. Má odbornú erudíciu, neustále si dopĺňa nové poznatky zo zahraničia, zavádza nové onkoplastické postupy do chirurgie prsníka pre lepší estetický výsledok, ktorý má obrovský vplyv na psychiku pacientky.

PhDr. Katarína Košíková – námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť

Katarína pracuje vo funkcii vedúcej sestry mammacentra od otvorenia jeho prevádzky a od septembra 2019 je námestníčkou pre ošetrovateľskú starostlivosť.
Je to osobnosť, ktorá sa vyznačuje vysokou úrovňou svojej odbornosti špecializovanej zdravotnej sestry, ale v dennej praxi preukazuje aj vysoké manažérske  schopnosti. Predovšetkým  vďaka nej je mammacentrum držiteľom viacerých certifikátov kvality v prevádzkovaní  zdravotníckych  zariadení. A čo je najdôležitejšie, svojím vysoko profesionálnym  pracovným prístupom je vzorom pri ich uvádzaní do praxe.
Napriek  vysokému pracovnému nasadeniu a množstve pribúdajúcich  manažérskych povinností je príkladom empatie k pacientom v práci v  ambulancii onkochirurgie i na lôžkovom oddelení. V roku 2018 Katarína získala titul Najlepšia sestra, ktorý jej počas galavečera Liga výnimočných udelila sieť ProCare a Svet zdravia.

MUDr. Etena Mišurová – lekárka onkologickej ambulancie

Pani doktorka má špecializáciu v odbore radiačná onkológia a klinická onkológia. Pracuje v onkologickej ambulancii so sestrou Soňou Prandlovou. So všetkými ambulanciami a lôžkovým oddelením tvoria jeden propacientsky orientovaný tím spolupracovníkov, ktorý má srdce na dlani. Ich pracovné nasadenie si vyžaduje zohratosť, rozloženie pracovných povinností, sústredenie a absolútnu dôveru. Spolu zvládajú aj náročné kritické situácie.

MUDr. Csaba Tóth – lekár pracoviska onkochirurgie a plastickej chirurgie

Doktor Tóth má špecializáciu v odbore chirurgia a plastická chirurgia. Je veľmi obľúbený medzi pacientkami, ale je aj veľký odborník vo svojom odbore. Spolu so svojimi kolegami chirurgami tvoria skvelý a zohratý tím, ktorý spolu vynikajúco spolupracuje a navzájom sa dopĺňa.

Adriana Dudášová – dokumentačná pracovníčka na rádiológii

Adriana spolu so svojimi kolegyňami tvoria zohratý a príjemný tím na oddelení rádiológie, ktoré pacientky veľmi radi navštevujú.

Mgr. Zuzana Gašparová – sestra onkochirurgického oddelenia

Zuzka dosahuje na tejto pozícii vynikajúce výsledky vďaka proaktívnemu a propacientskemu prístupu, vyhľadávaniu nových príležitostí, strategickému mysleniu, kreativite, cieľavedomosti, dôslednosti a vysokej miere zodpovednosti. Pozitívne hodnotíme aj jej schopnosť vytvárať prostredie podporujúce vznik nových nápadov, komunikáciu s kolegyňami aj organizačné schopnosti.

Ľubica Batkovičová – sestra onkochirurgického oddelenia

Ľubka je veľmi ústretová, pracovitá a obľúbená nielen v kolektíve zamestnancov, ale aj medzi pacientkami.

Danka Majerová – inštrumentárna sestra na operačnej sále

Danka je veľkou špecialistkou vo svojom odbore a jej prístup k práci je veľmi zodpovedný. Spolu so svojimi kolegyňami tvoria skvelý tím a zabezpečujú vynikajúci a bezchybný chod na operačnej sále.

Mgr. Soňa Prandlová –  sestra onkologickej ambulancie

Soňa tvorí spolu s doktorkou Elenou Mišurovou v ambulancii perfektný tím od začiatku prevádzky mammacentra. Pacienti za nimi prichádzajú s dôverou aj preto, že tu nachádzajú ústretovosť, empatický prístup, schopnosť vypočuť pacienta, vysokú odbornosť a sociálnu pomoc aj pre príbuzných.

Monika Zacharová – sanitárna sestra na operačnej správe

Monika pristupuje k práci veľmi zodpovedne. Je dochvíľna, svedomitá, prispôsobivá. Rýchlo si osvojila pracovné postupy a poznatky potrebné na výkon práce. Veľmi pozitívne hodnotíme jej individuálny prístup k zadaným úlohám, zdvorilosť, ústretovosť a ochotu pomôcť spolupracovníkom.

Bc. Anna Vrbovská –  rádiologická technička

Anna je vo svojom povolaní na 100 percent pracovitá, veľmi zodpovedná a ústretová voči pacientkam. Vo svojej práci, často aj fyzicky náročnej, je výnimočná svojím prístupom, úsmevom a znalosťou svojich pracovných povinností.

Výnimočné príbehy

Počas desiatich rokov personál v mammacentre zažil aj mnoho výnimočných pacientskych príbehov. Jedným z nich bol príbeh troch sestier, ktoré si minulý rok dali v nemocnici preventívne odstrániť prsníky.

„My sme prišli do centra tri sestry naraz. Máme v rodine zlú genetickú predispozíciu, preto sme sa rozhodli nechať si odstrániť prsníky. Nebolo to ľahké rozhodnutie dať sa na takúto cestu, ale vďaka mammacentru a ľudskému prístupu personálu sme to zvládli. Nadobudnete takú dobrú náladu, že na chvíľu aj zabudnete, aký náročný zákrok vás čaká. Veľká vďaka za predĺženie našich životov,“ hovorí Katarína Masariková aj za svoje dve sestry Annu a Ľubicu, ktoré sa dnes snažia povzbudiť aj ostatné pacientky, aby dbali o svoje zdravie.

Pacientka Eva Slováková zase v mladom veku prekonala rakovinu s veľmi závažnou diagnózou, no dnes po liečbe má dokonca trojročnú dcérku Emku.

„Keď mi pred siedmimi rokmi povedal pán primár tú najhoršiu správu v živote, v momente sa mi zrútil celý svet. Hovorila som si – prečo práve ja a rozmýšľala, že zomriem príliš mladá. Mojím najväčším snom bolo byť matkou. Pán primár mi však dodal nádej a hovoril, že zachránili už aj horšie prípady. Som šťastná, že som ten boj nevzdala. Ďakujem celému personálu mammacentra za ich profesionálny, ochotný a hlavne ľudský prístup, bez ktorého by som ten boj ťažko zvládla,“ povedala Evka.

Jednou z pacientiek mammacentra bola aj trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová:

„Mammacentrum som vyhľadala už ako aktívna mamička po tom, čo som si po roku a pol dojčenia prvorodeného syna nahmatala hrčku. Samozrejme, vystrašilo ma to, bolo to aj bolestivé. A urobila som dobre. Stretla som sa tu s milým personálom, vytvorili mi takú príjemnú atmosféru, že moje obavy hneď pominuli. Odmalička ma doma viedli k tomu, aby sme sa o zdravie starali preventívne a dnes ako mama a športovkyňa na to veľmi dbám,“ uviedla Kuzminová.

Mammacentrum sv. Agáty minulý rok získalo interné ocenenie Najlepšia nemocnica 2019. Odnieslo si ho z galavečera Liga výnimočných, počas ktorého sieť ProCare a Svet zdravia oceňuje výnimočné osobnosti a pracoviská. Na základe hodnotenia pacientov sa mammacentrum tiež dlhodobo umiestňuje v rebríčku zdravotných poisťovní medzi tromi najlepšími špecializovanými zariadeniami na Slovensku.

GalériaĎalšie príspevky, ktoré by Vás mohli zaujímať

Aktuality 06.12.2022

Vianočný stromček spolupatričnosti

Adventné obdobie je asi tým najkrajším obdobím v roku, kedy majú ľudia k sebe o čosi viac bližšie, sú súdržnejší, vyjadrujú svoju solidaritu, príslušnosť k sebe navzájom, jedným slovom spolupatričnosť.

Aktuality 06.12.2022

Mikuláš v žiarskej nemocnici

Detičky na pediatrickom oddelení potešil svojou návštevou Mikuláš.

Aktuality 06.12.2022

Na pediatrické oddelenie partizánskej nemocnice prišiel Mikuláš

Aj tento rok priniesol Mikuláš plný košík balíčkov pre deti, ktoré si nemohli svoje topánočky pripraviť do okna vo svojich izbách.

Odoberajte novinky e-mailom

(Required)
 

Majte svoje zdravie pod kontrolou

Odteraz si môžete pohodlne a kedykoľvek online rezervovať termín u lekára, zaregistrovať svoj príchod do polikliniky, uhrádzať platby, chatovať s agentom call centra a ešte omnoho viac.

 

Nová Klientska zóna

VIAC INFO